Německem se šíří vlna výhružných, zřejmě neonacistických e-mailů. Přicházejí politikům, známým osobnostem, letištím nebo soudům a nezřídka hrozí bombovým útokem. Od konce loňského roku jich německé úřady podle listu Süddeutsche Zeitung a rozhlasové a televizní stanice NDR zaznamenaly více než sto.
Výhružné zprávy jsou odesílané z "dark netu", což je obtížně přístupná, anonymní část internetu, kde je velmi složité vystopovat, kdo je rozesílá. Dotčeným přicházejí od odesílatelů, kteří se nazývají třeba "Nacionálněsocialistická ofenziva", "Wehrmacht" nebo "NSU 2.0" v narážce na neonacistickou teroristickou skupinu Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000 až 2007 zavraždila devět mužů tureckého a řeckého původu a jednu německou policistku.
I když jsou e-maily posílány z různých adres, vykazují podle vyšetřovatelů podobnosti, pokud jde o slovní zásobu nebo způsob oslovení adresátů. Že za sérií e-mailů může stát jeden pachatel nebo jedna skupina, naznačuje i zpráva, kterou dostala poslankyně Levice Martina Rennerová. Odesílatel s názvem Nacionálněsocialistická ofenziva v ní tvrdí, že podobných výhrůžek rozeslal již celou řadu.
Jen v tomto týdnu hrozbu bombou obdržely například finanční úřad v Gelsenkirchenu nebo hlavní nádraží v Lübecku. V obou případech byly budovy evakuovány, žádná výbušnina se ale nenašla.
Výhrůžky v minulosti přišly také Ústřední židovské radě, několika soudům, letišti v Hamburku nebo známé zpěvačce Helene Fischerové, která se po loňských výtržnostech v Chemnitzu veřejně postavila proti xenofobii.
Ve zprávě určené poslankyni Rennerové také stojí, že do budoucna nezůstane jen u hrozeb. Odesílatel nebo odesílatelé se podle e-mailu chystají rozesílat bomby v dopisech a "popravovat lidi na ulici". Údajně přitom disponují útočnými zbraněmi a biologickými bojovými látkami.