Statisíce Němců se každý rok nechávají zkrášlit rukama chirurgů; je mezi nimi stále více dětí a mladistvých. Politici zabývající se zdravotnictvím v německé vládní koalicí bijí na poplach. Někteří požadují všeobecný zákaz zkrášlovacích operací u nezletilých. Podobné opatření je však velmi sporné.
Během pouhých dvou let se počet zkrášlovacích operací ve Spolkové republice Německo zvýšil ze 400 tisíc na více než jeden milion ročně.
Hezčí prsa, rovnější nos, tvář bez vrásek... Kvůli ideálním mírám a vysněnému vzhledu kráčí dobrovolně pod nůž stále více Němců. Experti však opakovaně varují před nebezpečími takových zásahů.
Někteří mají přehnaná očekávání, můžou nastat komplikace nebo operatér není dostatečně kvalifikovaný.
Řada politiků považuje za velmi znepokojující trend, že se zkrášlit chirurgem nechává rostoucí počet mladistvých a dětí.
Každé páté dítě mezi devátým a čtrnáctým rokem věku si přeje kosmetickou operaci. Přání nových prsou za složení maturity už není žádnou výjimkou, jak se praví v dokumentu, kterým se dnes zabývá zdravotní výbor německého Spolkového sněmu (Bundestagu).
Skupina poslanců z křesťanské unie (CDU/CSU) a socialistů (SPD), tedy stran velké vládní koalice, chce pomocí nového zákona především snížit rizika se zmíněnými operacemi spojená. V prvé řadě u nezletilých.
Zdravotní expert SPD Karl Lauterbach dokonce pro nezletilce požaduje všeobecný zákaz zkrášlovacích lékařských zákroků. Zdůrazňuje přitom, že mu nejde o medicínsky nezbytné operace, ale o klasické estetické operace jako odsávání tuku či zvětšování poprsí.
O možném naprostém zákazu lékařsky nikoli nezbytných zákroků u dětí a mladistvých vládnou však ve velké koalici spory. Takovým opatřením by zákonodárce zasáhl do rodičovských práv.
Podle německé legislativy jsou to rodiče nebo k výchově oprávněné osoby, jež dávají ke zkrášlovacímu zákroku u dětí souhlas. Žádné dobrozdání znalce už není potřeba.
A to přesto, že Evropský parlament přišel už roku 2002 s doporučením, aby se prsní implantáty dávaly ženám do osmnácti let věku jen ze zdravotních důvodů.
Dětští lékaři a psychiatři Lauterbachově iniciativě tleskají, odpor se naopak formuje v řadách chirurgů. Z pochopitelných důvodů. Zákazy v jejich oboru by ohrožovaly existenci celého průmyslu krásy používajícího skalpel. Někteří lékaři dokonce žijí hlavně z kosmetických operací nezletilých.
Podle studie spolkového ministerstva zdravotnictví je nejčastější zkrášlovací operací v Německu odstraňování vrásek (asi 200 tisíc případů ročně). Následují laserové zásahy v obličeji (192 tisíc), úpravy poprsí (56 tisíc) a korektury nosu (39 tisíc).
Foto: Profimedia