Německu podle vlády hrozí koncem měsíce teroristický útok

Zahraničí
17. 11. 2010 16:04
Němci posílili policejní hlídky.
Němci posílili policejní hlídky.

Německo má poznatky, že mu hrozí teroristický útok naplánovaný na konec listopadu. Na tiskové konferenci v Berlíně o tom dnes informoval ministr vnitra Thomas de Maiziére. Země s ohledem na tuto hrozbu zpřísnila ode dneška bezpečnostní opatření především na letištích a nádražích.

Informace o teroristickém nebezpečí poskytly Německu zahraniční rozvědky, uvedl bez dalšího upřesnění ministr. Podle něj existují konkrétní stopy, které na hrozbu ukazují. Podle agentury DPA se v poslední době začaly objevovat náznaky, že skupina islamistů německého původu prodělala v Pákistánu teroristický výcvik a chystá se k návratu do vlasti.

"Je to důvod k obavám, ale nejsou důvody pro hysterii," zdůraznil de Maiziére. Lidé by sice podle něj měli zůstávat ostražití, není však důvod, aby nějak měnili své životní návyky.
Nové zprávy se podle německého ministra objevily poté, co byly koncem října odhaleny balíčkové bomby odeslané z Jemenu do USA a kdy byla jedna z výbušných zásilek pravděpodobně od řeckých levicových radikálů doručena do úřadu německé kancléřky Angely Merkelové. "Obdrželi jsme další dodatečné informace k předchozím poznatkům, které... opravňují k úvaze, že nyní čelíme nové situaci," uvedl de Maiziére.

Echo ze Spojených států

Berlínský deník Tagesspiegel uvedl, že Německo na teroristickou hrozbu upozornili minulý týden Američané. Útoky v Německu, ale i v Británii, prý připravují dva až čtyři muži s vazbami na teroristickou síť Al-Káida, kteří mají do Německa přijet 22. listopadu.

Tagesspiegel za jeden z možných cílů označil vánoční trhy, kde je vždy množství lidí. Experti se domnívají, že mozkem útoku je islamista Iljás Kašmírí z Pákistánu.

Nejmenované bezpečnostní zdroje podle agentury Reuters hovoří o třech hrozbách. Jedna by mohla souviset s údajným vysoce postaveným členem teroristické organizace Al-Káida Júnisem Mauritáním, jenž plánoval operace v Evropě i Spojených státech.

Další obava se vztahuje k možnému ozbrojenému útoku, jenž by se podobal útokům v indické Bombaji. Ty si v roce 2008 vyžádaly 166 mrtvých. Podle německých expertů už od roku 2009 existují náznaky, že 15 až 25 radikálů v Evropě čeká na příležitost připravit takový útok.

Jeden scénář počítá také s tím, že útok by mohly provést už existující dosud spící teroristické buňky v Německu.

Víc policistů v ulicích

De Maiziére prohlásil, že bezpečnostní opatření budou přijata po celé zemi. Lidé podle něj uvidí v dopravních uzlech a na dalších veřejných prostranstvích víc policistů. Nevyloučil také, že budou zavedeny osobní prohlídky podezřelých osob na hranicích schengenského prostoru, což v německém případě znamená na mezinárodních letištích. Většinu dalších opatření prý ale lidé nezaregistrují.

Zpřísněná bezpečnostní opatření platí ode dneška až do odvolání. Jejich účelem je podle de Maiziéra jednak předejít útoku, jednak odradit teroristy od jeho provedení.

Podle agentury AP byly na německá nádraží, letiště a další veřejná prostranství vyslány stovky policistů. Na berlínském hlavním nádraží byli dnes podle agentury DPA k vidění policisté se samopaly a neprůstřelnými vestami. Také na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem byly posíleny ozbrojené hlídky.

Varování před teroristickou hrozbou už letos na podzim zaznělo. Už v září se objevily zprávy, že na výcvikových základnách islámských radikálů v Pákistánu se skupinky teroristů připravují na atentáty ve velkých městech Británie, Francie a Německa po vzoru útoků v Bombaji. De Maiziére ale tehdy tvrdil, že Německu zvýšené nebezpečí nehrozí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ