O tom, že i k předvolební kampani patří humor a nadsázka, přesvědčuje Němce nezávislý televizní komik Hape Kerkeling. Na veřejnosti nyní vystupuje jako kandidát na kancléře Horst Schlämmer, jenž založil vlastní Stranu Horsta Schlämmera, známou pod zkratkou HSP.
Slušně rozkročená fiktivní partaj se politicky definuje jako liberální, konzervativní a levicová. Do parlamentních voleb však 27. září určitě nepromluví.
Předvolební průzkumy sice neuvádějí, kolik lidí by bylo ochotno novou stranu volit. Jejího zakladatele, bývalého zástupce šéfredaktora regionálního listu Grevenbroicher Tagblatt, kterého už novinařina unavovala, však zná celé Německo.
Zjevně inspirován předvolebním sloganem amerického prezidenta Baracka Obamy "Yes we can" chce Schlämmer pod heslem "Yes Weekend" prosadit, aby se jeho domovské město Grevenbroich stalo metropolí Německa nebo aby měl každý občan od narození zaručený příjem 2500 eur (téměř 65 tisíc korun). Neméně populistickými se jeví i další vábničky na voliče, jako záměr zrušit systém trestných bodů pro neukázněné řidiče a prosazování bezplatných plastických operací pro všechny.
Tisková konference s Kerkelingem alias Schlämmerem, kterou vysílala tento týden v přímém přenosu i renomovaná zpravodajská televize n-tv, se v základních rysech nelišila od jakékoli jiné stranické tiskové konference. Svérázný herec dokonce ve spolupráci s nejznámějším německým rapperem Bushidem natočil předvolební spot.
Vtip nemá k politické realitě daleko
Celá recese je ovšem jen součástí skvěle promyšlené promo akce k celovečerní filmové komedii "Horst Schlämmer - Isch kandidiere!" (Horst Schlämmer - Já kandiduju!), která má mít premiéru 20. srpna.
Novináři z celého Německa přesto přistoupili na Kerkelingovu hru a na tiskové konferenci mu kladli vcelku seriózní otázky. Ukázalo se tak mimo jiné, že politik Schlämmer je rezolutně proti prasečí chřipce a budoucnost země spatřuje v mládeži. Po jeho boku seděla údajná manželka, kterou s kamennou tváří hrála modelka a herečka Alexandra Kampová.
Nebýt výrazné umělecké stylizace, jejíž součástí je Schlämmerův extrémní předkus, nezvládání sykavek, chrochtání a porýnské nářečí, mohl by leckterý volič snadno zapomenout, že jde jenom o legraci. Jeho rétorika je totiž jen mírně zkarikovanou verzí univerzálních odpovědí, které občan slýchává od skutečných politiků.
Podle mnohých pozorovatelů nejsou myšlenky šéfa HSP o moc absurdnější než například vize kandidáta sociálních demokratů (SPD) na kancléře Franka-Waltera Steinmeiera vytvořit v Německu čtyři miliony pracovních míst a dosáhnout plné zaměstnanosti do roku 2020.
Když se Schlämmera jeden novinář otázal, jak by bojoval s nynější hospodářskou krizí, "kandidát na kancléře" upřímně přiznal, že na ni nemá žádný recept. Tak lakonická odpověď by ovšem byla třeba u Steinmeiera nebo německé kancléřky a šéfky křesťanských demokratů (CDU) Angely Merkelové nemyslitelná.
"Proč by se vlastně Horst Schlämmer neměl dát na politiku? Konečně, má na všechno nějaký názor, aniž by se jasně vymezoval," všiml si komentátor zpravodajského týdeníku Stern.
Foto: facebook.com, bild.de