Německý <span>plukovník v úzkých</span>. Bombardováním asi chyboval

Zahraničí
21. 9. 2009 07:00
Na cistery zaútočil F-15 Strike Eagle.
Na cistery zaútočil F-15 Strike Eagle.

Cisterny bombardoval F-15 Strike Eagle. Na snímku tankuje ve vzduchu.Aféra kolem sporného leteckého útoku v Afghánistánu na dvě cisterny, které ukradli talibové, pokračuje. Německý plukovník Georg Klein, který dal začátkem září rozkaz k bombardování cisteren s leteckým benzinem, se zjevně dopustil několika vážných chyb.

Vedle desítek bojovníků Talibanu útok nepřežilo zhruba 30 civilistů včetně dětí.

Posádka letounu F-15, která dostala za úkol ukradené vozy bombardovat, se plukovníka Kleina a jeho leteckého důstojníka ptala, zda nemá nejprve přeletět nízko nad tankery.

ČTĚTE TAKÉ: Afghánistán: peklo na zemi nařídil německý plukovník 
                        Je čas stáhnout zahraniční armády z Afghánistánu?
                        
Generál USA: V Afghánistánu je nutná nová strategie

Nyní je bombardován plukovník Klein.Tato demonstrace síly, jíž se v leteckém žargonu říká „Show of Force", mohla dát šanci uprchnout jak bojovníkům Talibanu, tak civilistům. Klein, velitel německého rekonstrukčního týmu v provincii Kundúz, to ale podle informací německého magazínu Der Spiegel zjevně odmítl.

Rovněž další otázku pilotů, zda existuje akutní ohrožení, takzvané „imminent threat", a jestli jsou vlastní jednotky v kontaktu s nepřítelem („troops in contact"), potvrdil plukovník ústy svého leteckého důstojníka opakovaně stručným „confirmed".

Podle dosavadních poznatků ale nevyrazily ze základny v Kundúzu žádné německé jednotky k cisternám, které byly už několik hodin uvízlé v korytě řeky. Od základny byly uloupené vozy vzdáleny v okamžiku bombardování necelých sedm kilometrů.

Zničené cisterny a desítky zmařených životů civilistů.Sporné bombardování podnítilo ve Spolkové republice novou debatu o stažení Bundeswehru z Afghánistánu. Sama kancléřka Angela Merkelová se ale tématu Afghánistán dlouhodobě pokud možno vyhýbá.

Velení německé mise pod Hindúkušem, které sídlí v Postupimi, ani ministerstvo obrany nechtěly zatím výtky vůči plukovníkovi Kleinovi komentovat. „Čekáme, až nám NATO a ISAF předloží oficiální zprávy," sdělil mluvčí ministerstva domácímu tisku.

Před blížícími se parlamentními volbami (27. října) pohrozila minulý týden al-Kajda hned dvakrát Německu teroristickými útoky, pokud budou ve volbách zvoleny strany podporující nasazení Bundeswehru v Afghánistánu. To jsou ale vyjma Levice. (Die Linke.) všechny partaje zastoupené ve Spolkovém sněmu.


Výhrůžky al-Kajdy přišly jen tři dny po sobě. První vzkaz se objevil na internetu v pátek a mluvčí, který si říká abú Talhá, v něm prohlásil, že jestliže volby vyhraje dosavadní křesťanskodemokratická kancléřka Angela Merkelová, zažijí Němci "bolestné probuzení". Vyzval muslimy žijící v Německu, aby ve dvou týdnech následujících po volbách nepobývali nikde, kde nemusejí. S odchodem posledního německého vojáka z Afghánistánu prý též odejde poslední bojovník svaté války z Německa. 

Abú Talhá z Bonnu hrozí Němcům. Z videodílny Talibanu.Abú Talhá má být ve skutečnosti Bekkay Harrach, Němec marockého původu z Bonnu. V současné době by se měl nacházet někde na afghánsko-pákistánském pomezí.

Podle mluvčí ministerstva vnitra hovoří zřejmě abú Talhá i na druhé nahrávce. Záznam zkoumají experti.

Dnešní zvukový záznam prý trvá 39 minut a ukazuje nehybný obraz maskovaného muže pod nápisem Alláhu, miluji tě. Hlas hovoří o islámské svaté válce, džihádu a o tom, co je hřích v islámu. Vzkaz údajně hovoří i o Afghánistánu. 

Foto: Pentagon, ČTK/AP a Reuters

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ