Odvážná teorie
Německý profesor: Merkelová otevřela hranice kvůli Řecku
31.01.2018 12:52 Původní zpráva
S výbušnou teorií o příčinách takzvané uprchlické krize přišel renomovaný německý politolog Philip Manow. Podle něj kancléřka Angela Merkelová otevřela hranice uprchlíkům nikoliv z humanitárních důvodů, ale v obavě ze ztráty německých investic v Řecku.
Manow, který je profesorem politologie na univerzitě v Brémách, zveřejnil svou teorii v komentáři pro renomovaný list Franfurter Allgemeine Zeitung. Politolog je přesvědčen o tom, že veškeré dosavadní teorie o příčinách německé "vítací politiky" vůči uprchlíkům se nezakládají na pravdě. Skutečnou příčinou otevření hranic byla podle něj obava Merkelové z kolapsu Řecka a jeho možných "politických" následků pro samotnou kancléřku.
Pokud by se totiž v září 2015 kancléřka nerozhodla otevřít hranice a přijmout tisíce uprchlíků, kteří "uvízli" v Maďarsku, mohlo to mít fatální dopad právě na Řecko. Faktické uzavření balkánské cesty by, jak tvrdí Manow, vyvolalo nezvladatelný nápor migrantů na řecké území. Řecku by hrozil chaos a velké ekonomické problémy. A to nebylo v zájmu Merkelové, která předtím prosadila miliardové německé investice do zadlužené řecké ekonomiky.
"Otevření hranic bylo téměř nevyhnutelné zajištění řeckého obchodu," napsal Manow. V opačném případě by se totiž mohlo Řecko pod náporem migrantů ekonomicky zhroutit. A miliardy eur, které do Řecka, ohroženého bankrotem, napumpovaly státy EU v čele s Německem, by byly nenávratně ztraceny.
Podle německého profesora bylo rozhodnutí Merkelové otevřít hranice mnohem méně emocionální, než se dnes předpokládá. Mohl za ním stát poměrně chladný politický kalkul. Merkelová svým plánem na záchranu zadluženého Řecka před bankrotem totiž čelila výtkám nejen ze strany opozice, ale i své vlastní strany. A pokud by kvůli uprchlíkům přišla veškerá německé pomoc Řecku vniveč, mohlo to ohrozit i pozici Merkelové jako kancléřky. Navíc se kancléřce podle Manowa mohlo hodit, když se do centra pozornosti v celé Evropě dostala místo kontroverzního tématu řešení řeckého dluhu uprchlická krize.
I když teorie známého německého politologa vychází pouze ze spekulací a nepodložených faktů a dosud se k ní nikdo z německé vlády nevyjádřil, v Německu vzbudila velkou pozornost. Manowův komentář z Frankfurte Allgemeine Zeitung zveřejnila i celá řada dalších německých médií.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.