Německý soud ve čtvrtek rozhodl, že Syřan, který ze své vlasti uprchl, aby se vyhnul vojenské službě v armádě režimu prezidenta Bašára Asada, nemá právo získat plnohodnotný status uprchlíka. Podle soudu nelze prokázat, že by mu hrozilo po návratu do vlasti pronásledování.
Nyní dvacetiletý Syřan uprchl z vlasti v roce 2014 poté, co dostal povolávací rozkaz do armády věrné vládě v Damašku. V Německu mu ale úřady následně přiznaly pouze subsidiární, tedy časově omezenou ochranu.
Takový ochranný status dostávají běženci, kteří nemají právo na plnohodnotný status uprchlíka, neboť nejsou pronásledováni jako jedinci. Subsidiární ochrana také neumožňuje, aby si běženci do Německa během prvních dvou let přivedli rodinné příslušníky.
Syřan se pokusil status uprchlíka vymoci u soudu. Jeho hlavním motivem byla údajně snaha moci přivézt do hostitelské země svou rodinu.
Soud v Düsseldorfu mu s odkazem na ženevskou konvenci status uprchlíka přiznal, německá vláda se ale odvolala. Nejvyšší správní soud spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko ve čtvrtek rozhodl, že muž na status uprchlíka právo nemá. Nepodařilo se podle něj prokázat, že by byli uprchlíci, kteří se vyhnuli službě v armádě, po návratu do Sýrie vnímání jako političtí oponenti a stali se pak terčem pronásledování. Syřan rozsudek přijal.