Do čela Evropské unie byly úmyslně povolány dvě neznámé osobnosti, a spokojenost může panovat na všech stranách. Tak hodnotí dnešní hlavní německé noviny čtvrteční shodu ohledně obsazení nových postů prezidenta EU a ministra zahraničí dosavadním belgickým premiérem Hermanem Van Rompuyem a britskou eurokomisařkou pro obchod Catherine Ashtonovou.
Spokojeny prý mohou být všechny regiony EU a šéfové vlád velkých zemí se nemusí obávat, že je unijní špičky na summitech zastíní.
Deník Financial Times Deutschland v úvodníku soudí, že evropští šéfové vlád mohli pro vrcholné funkce vybrat charismatičtější osobnosti, ale od toho schválně upustili. V obdobném duchu hodnotí čtvrteční volbu i polský tisk.
ČTĚTE TAKÉ: Polský tisk: Brusel bez ohňostroje, vyhrál chladný rozum
Státní tajemníci pro EU v pozadí
"Hledali státní tajemníky pro Evropu, kteří budou působit v pozadí, žádné světoznámé sebepředstavitele," napsal FTD. Na summitech EU a G20 se prý nechtějí německá kancléřka Angela Merkelová a další šéfové vlád dělit o slávu.
"Přesto by nemusela být volba špatná. Už skutečnost, že se 27 šéfů států a vlád během několika hodin na personálních otázkách dohodlo, je dobrý signál," soudí list a stejně jako ostatní německá periodika vyzdvihuje schopnost Van Rompuye vyjednávat kompromisy, jak ukázal ve sporech mezi belgickými Valony a Vlámy.
"Rovněž jmenování Ashtonové ministryní zahraničí má nepopiratelné výhody. Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN patří Velká Británie k zahraničněpolitickým těžkým vahám Evropy. Stěží může nějaká země více přispět k tomu, aby společenství (EU) získalo ve světové diplomacii váhu a důvěryhodnost," dodal Financial Times Deutschland.
Nemají přátele ani nepřátele
Na nevyhraněnost, a tudíž všeobecnou přijatelnost obou nejvyšších bruselských úředníků poukazuje rovněž další ekonomický deník Handelsblatt. "Čím méně profilu, tím méně protivníků," poznamenal list.
"Van Rompuy a Ashtonová si sice v okruhu šéfů vlád nenadělali žádné přátele, ale ani žádné nepřátele. Není toho mnoho, co by se dalo říct v jejich prospěch, ale také v jejich neprospěch. Proto vzešli z komplikované evropské hry o moc a prestiž jako vítězové. Proto si už teď zajistili místo v učebnicích dějepisu," napsal Handelsblatt.
Podle listu Rheinische Post působí Van Rompuy jako "šedá myš" vedle "alfa-zvířat", k nimž patří francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Vlám se podle listu straní světel ramp - nechtěl se stát ani belgickým premiérem. Nyní mu prý připadla opět vrcholná funkce, "o kterou nikdy neusiloval, ale která nešla odmítnout".
Frankfurter Allgemeine Zeitung označil volbu belgicko-britského tandemu za "kompromis staré školy". Podobně jako nejčtenější deník Bild tvrdí, že tak byly uspokojeny různé evropské regiony.
S už uskutečněným jmenováním Portugalce José Manuela Barrosa předsedou Evropské komise a zvolením Poláka Jerzyho Buzka do čela Evropského parlamentu byly uspokojeny jih a východ EU, s Ashtonovou a Van Rompuyem "přicházejí k tahu jedna velká a jedna malá země ze severu a západu EU", poznamenal Bild.
Strašidelně rychlá volba skutečně mocných
Náznak větších pochybností o bruselské volbě dal najevo deník Die Welt. Napsal, že noví reprezentanti EU byli vybráni jako "nejmenší společný jmenovatel skutečně mocných v Evropské unii". Našli je přitom "téměř strašidelně rychle", tvrdí list, podle něhož jsou Van Rompuy a Ashtonová v EU "nepopsané listy".
Welt poznamenal, že už nyní se v bruselském zákulisí hovoří o tom, že stejně nenápadně, jak budoucí evropský prezident a budoucí představitelka pro zahraniční politiku dosud jednali na mezinárodní úrovni, tak málo výrazně by mohli v budoucnu vystupovat i jménem EU.
Foto: ČTK/AP, Atlantic Council