Němečtí sedláci hrozí vyléváním mléka
22.04.2008 12:31
Hrozí revolta na zemědělské frontě? Desetitisíce sedláků v Německu jsou rozhořčeny a poprvé v historii zvažují bojkot dodávek mléka. Důvodem je prudký pokles jeho ceny v prodejních řetězcích Aldi Nord, Lidl a Rewe. Pád cen o 12 centů za litr byl ještě větší, než se v branži očekávalo. U čerstvého mléka bez tuku se cena snížila až o 18 centů.
Radost spotřebitelů tak může mít kvůli zlobě farmářů krátkého trvání.
Producenti mléka dali ultimátum blížícím se jednáním mezi mlékárnami a maloobchodem. „Mlékárny nám musejí dokázat, že mají zájem o férové výrobní ceny mléka," uvedla mluvčí Německého spolkového svazu chovatelů dojnic (BDM).
Pokud by podle ní mlékárny umožnily další pokles cen mléka a mléčných produktů v maloobchodě, což by bylo pro mnoho sedláků zničující, mohlo by dojít k zastavení dodávek mléka.
Takový bojkot by spotřebitelé poznaly velmi rychle, především u čerstvého mléka. V regálech by zkrátka nebylo nic.
BDM si udělal rychlý průzkum u svých zhruba 33 tisíc členů, jestli by byli ochotni přistoupit k tvrdším opatřením, tedy až k bojkotu. Asi 88 procent z nich odpovědělo kladně.
Představovalo by to pro ně sice „etické problémy", tedy zkrmování nadojeného mléka dobytkem, anebo nutnost ho prostě vylévat. Když by ale nebylo zbytí...
Odborníci z BDM mlékárnám vyčítají, že v minulosti nedostatečně reagovaly na rostoucí moc maloobchodu. Mlékárny měly podle nich posílit vlastní moc fúzemi či alespoň větší spoluprací.
Ve Spolkové republice je dnes téměř stovka mlékáren, které vykupují mléko od přibližně stovky tisíc mléčných farem. Ty se úhrnem starají o zhruba čtyři miliony krav.
Kolem dvou třetin mléka a mléčných výrobků vyprodukovaných v Německu zůstávají v zemi původu. Jedna třetina jde na export, převážně do Itálie, Nizozemí, Francie a Británie. Asi třetina z této třetiny míří do Ruska a mimo Evropu (Japonsko, USA a Čína).
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.