Letadlo francouzských aerolinií s více než dvěma stovkami cestujících z Brazílie nedorazilo do Paříže. Stroj zmizel ráno z obrazovek radarů. Letadlo letělo z Ria de Janeira a mělo přistát na pařížském letišti Charlese de Gaulla v 11.15 SELČ. Francouzská vláda se obává nejhoršího. Brazílie zahájila po zmizelém letadle pátrání.
Na palubě byli podle slovenského ministerstva zahraničí i dva Slováci. Český ministr zahraničí Jan Kohout v Praze uvedl, že úřady zatím nemají informace o přítomnosti českých občanů na palubě.
"V těchto chvílích už by letadlo nemělo mít žádné zásoby paliva, takže je bohužel nutné počítat s tím nejtragičtějším scénářem," prohlásil kolem jedné hodiny státní ministr Jean-Louis Borloo. Zároveň vyloučil, že by letadlo bylo uneseno.
"K nehodě pravděpodobně vedla kombinace různých příčin," řekl mluvčí společnosti Air France, která už přes své webové stránky vyjádřila upřímnou soustrast rodinám cestujících, a tak potvrdila, že naděje na záchranu je skutečně mizivá. "Pravděpodobně stojíme tváří v tvář letecké katastrofě," řekl kolem druhé hodiny generální ředitel aerolinek Pierre-Henri Gourgeon.
Kolem půl čtvrté ráno SELČ, když se ještě stroj nacházel u brazilského pobřeží, se ztratil z obrazovek jak civilních, tak vojenských radarů. Na palubě Airbusu A330-200 je 216 cestujících a 12 členů posádky.
Mezi cestujícími bylo podle Air France 126 mužů, 82 žen, sedm dětí a jedno nemluvně. Ministr Borloo upřesnil, že na palubě byli hlavně Brazilci, ale také nejméně 40 Francouzů a přes 20 Němců. Podle italské agentury ANSA bylo na palubě mimo jiné pět Italů. Slovenské ministerstvo zahraničí sdělilo, že zmizelým letadlem cestovali i dva slovenští občané. Francouzské úřady ovšem zatím oficiálně nezveřejnily seznam cestujících.
Naděje už není
Podle Air France hlásila posádka letadla elektrický zkrat po turbulenci. Francouzská televizní stanice LCI sdělila, že v době, kdy se letoun ztratil, zuřila v oblasti prudká bouře. Volání v nouzi však posádka nevyslala. Letadlo podle aerolinií pravděpodobně zasáhl blesk, což vedlo k „selhání elektrických systémů".
Odborníci na leteckou dopravu ale upozorňují, že pravděpodobnost pádu letadla z důvodu zasažení bleskem je velice malá. „Nevybavuji si žádný případ z posledních padesáti let, kdy by letadlo spadlo kvůli blesku," řekl agentuře AP Bill Voss, ředitel Nadace pro leteckou bezpečnosti. Podle něj mají moderní letadla speciální komponenty, které dokáží bezpečně odvádět elektřinu.
"Panuje velký neklid. Letadlo zmizelo z radarů před několika hodinami. Může jít jen o poruchu na lokalizačním zařízení, ale tyto poruchy jsou velmi vzácné a letadlo nepřistálo v plánovaném čase," uvedl zprvu neupřesněný zdroj z letiště.
Kolem jedné hodiny odpoledne ale vedení pařížských letišť sdělilo, že už "není žádná naděje". "Jiskřičku naděje si uchováváme," prohlásilo naopak sdružení pilotů. Pokud by podle nich došlo k požáru na palubě anebo poruše motoru, mohl stroj přistát na hladině moře.
ČTĚTE TAKÉ: V Amsterodamu se zřítilo letadlo. Zahynulo devět lidí
Havárie letadla: zázrak, že to dopadlo takhle
Brazilský odborník na leteckou bezpečnost Gustavo Ferreira vypočítal, že letoun "se nachází maximálně 300 kilometrů východně od souostroví Fernando de Noronha směrem k (africkému) Dakaru". Zdůraznil, že v té oblasti není moře zvlášť chladné a že je naděje najít přeživší, pokud by se pilotům podařilo přistát na hladině. Označil to však za "málo pravděpodobné".
Tažný kůň zmizel
Brazilské letectvo po ztraceném letadle pátrá u souostroví Fernando de Noronha. V jeho blízkosti přibližně 300 kilometrů od přístavního města Natal v severovýchodním cípu Brazílie zmizel francouzský stroj z radarů. Pátrat po zmizelém stroji se vydala také francouzská průzkumná letadla, která se nacházela v Maroku.
Brazílie uvedla, že z jejich radarů se letadlo ztratilo tři a půl hodiny po startu.
Na zemi v Paříži byl zřízen krizový štáb, na který se mohou obracet i příbuzní lidí, kteří ve zmizelém letadle cestovali.
Dvoumotorový Airbus 330 používají aerolinie od devadesátých let minulého století. Někteří letečtí experti ho označují jako tažného koně transatlantických tras. U leteckých společností je velmi oblíbený především kvůli dlouhému doletu, vysoké bezpečnosti, spolehlivosti a mnohostrannosti.
Ztracený stroj měl odlétáno 18 870 hodin a na první cestu se vydalo 18. dubna 2005. Poslední servisní prohlídka v hangáru proběhla letos 16. dubna.
Nejmenovaný technický odborník tvrdí, že v případě havárie Airbusu 330 bývá příčinou obvykle chyba pilota. Vedení Air France ale zdůraznilo, že se jednalo o "velmi zkušeného pilota s jedenácti tisíci letovými hodinami".
Stíny nad Singapurem
Stín tragédie Air France dopadl i na slavnostní akci v Singapuru. Reportér on-line deníku TÝDEN.CZ Tomáš Málek, který zde čeká na start inauguračního letu největšího komerčního letadla A380 společnosti Singapore Airlines do Paříže, ze Singapuru hlásí: "Má se jednat o vůbec první let tohoto letounu na trase Singapur-Paříž. Měl tady mluvit francouzský velvyslanec. Ten však už kvůli tragédii svou účast odřekl. Taktéž vůbec není jasné, že dojde na slibované rozhovory s piloty. Mezi většinou světových aerolinek totiž funguje jakási solidarita, a tak tu samozřejmě po zmizení letadla Air France není nikomu do řeči."
Tři hodiny před startem pak Singapore Airlines veškeré slavnostní procedury a reklamu před inauguračním letem skutečně zrušily. "Vyjádřili jsme tak solidaritu Air France," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ zástupce singapurských aerolinek pro Střední Evropu Petr Tomasch.
Foto: Reuters