Nizozemská koaliční vláda se rozpadla kvůli sporům o prodloužení nizozemské vojenské mise v Afghánistánu. Na tiskové konferenci v Haagu to oznámil premiér Jan Peter Balkenende s tím, že demisi ministrů jedné koaliční strany později dnes předloží královně.
Více než patnáctihodinové jednání skončilo pádem vlády, které ke třem letem fungování zbývaly dva dny; normální mandát je čtyřletý. Dvě největší strany koalice se nedokázaly dohodnout na tom, zda stáhnout nizozemské vojáky z Afghánistánu, jak bylo původně plánováno v letošním roce.
Balkenendeho Křesťanskodemokratická výzva (CDA) chtěla v Afghánistánu ponechat menší kontingent vojáků ještě rok po letošním srpnu, proti tomu se ostře postavil místopředseda vlády a šéf Strany práce (PvdA) Wouter Bos, který prosazoval, aby afghánská mise skončila nejpozději do konce letošního roku, jak strana slíbila voličům.
Balkenende oznámil, že druhá největší strana vládní koalice (PvdA) opouští vládu kvůli nesmiřitelným rozdílům v názorech na to, zda prodloužit nizozemskou vojenskou misi v Afghánistánu. Novinářům pouze řekl, že se vláda rozpadla. Co se bude dít dále, však nevysvětlil a o možnosti předčasných voleb se nezmínil. Není jasné, jak chce dosavadní premiér dále postupovat, ale podle analytiků jsou předčasné volby zřejmě nevyhnutelné.
Nizozemští vojáci jsou v Afghánistánu od srpna 2006, nyní je jich tam 1950 a 21 z nich zemřelo. Jejich stahování mělo začít v srpnu a dokončeno mělo být koncem roku, rozhodla vláda v roce 2007. NATO ale Nizozemsko, jehož kontingent v Afghánistánu patří mezi deset nejpočetnějších, letos požádalo o setrvání až do srpna 2011.
ČTĚTE TAKÉ: CIA a Pákistán dopadly dvojku afghánského Talibanu
"Stažení poškodí reputaci Holanďanů jako spolehlivého partnera, který je ochotný a schopný se podílet na důležitých vojenských misích," soudí Edwin Akker z Nizozemského institutu mezinárodních vztahů Clingendael.
Foto: ČTK/AP, Profimedia.cz