Nouze žene Island do <span>náručí EU</span>

Zahraničí
21. 10. 2008 12:59
Konec ostrovního snu. Islanďanky demonstrují před centrální bankou.
Konec ostrovního snu. Islanďanky demonstrují před centrální bankou.

Konec ostrovního snu. Islanďanky demonstrují před centrální bankou.Islanďané dlouho odmítali vstoupit do Evropské unie. Nyní stojí ostrov na pokraji státního bankrotu a zjevně mění své postoje. A Brusel mu vychází vstříc. Uprostřed těžké finanční krize unie nabídla Islandu perspektivu členství v euroklubu - a nijak vzdálenou.

Když Reykjavík požádá o status kandidáta na členství, můžou být „jednání zahájena velmi rychle", uvedl tento týden komisař pro rozšíření EU Olli Rehn.

„Island je jasně evropskou a demokratickou zemí, která už je členem evropského hospodářského prostoru," dodal Rehn. Finský komisař poukázal na to, že mezi unií a Islandem už neexistují žádné celní hranice.

Vláda v Reykjavíku dosud vstup do EU odmítala. Vzhledem k finanční krizi ale minulý týden islandský ministr rybolovu Einar Gudfinnsson poprvé naznačil, že by jeho země mohla změnit své mínění. „Musíme nyní zvážit všechny možnosti," uvedl ministr. Podobně se vyjadřují i další islandští politici, které na unii láká hlavně měna euro.

Rybolov tvoří 30 procent islandského exportu.Rybolov představuje pro Island bezmála 30 procent ostrovního vývozu. V případě přijetí do unie by však Island musel změnit svou rybářskou politiku a přizpůsobit ji Bruselu. A to by pro Island nebylo tak úplně jednoduché, protože by do svých vod musel vpustit plavidla z jiných států EU.

Podle aktuálních průzkumů by si členství své země v unii přál každý druhý Islanďan, čtvrtina až třetina jich je proti. Většina ostrovanů by se k této otázce ráda vyslovila v referendu.

Island mezitím připravuje šestimiliardový dolarový balík na záchranu svého hospodářství. Podle listu Financial Times do něj přispějí Mezinárodní měnový fond (IMF), několik centrálních bank severských zemí a japonská cedulová banka. Jestli se na záchranné akci pro ostrov bude podílet i Rusko, zůstává podle Financial Times nejasné.

V důsledku finanční krize už Island zestátnil tři největší banky v zemi.

Kyselé výrazy. Islandský premiér Harde a jeho tisková manažerka.

Foto: AP a Reuters

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ