Nová teorie kolem ruské "špionážní" běluhy

Zahraničí
10. 5. 2019 12:28
Běluha si v Norsku zvykla na lidskou pozornost.
Běluha si v Norsku zvykla na lidskou pozornost.

Morten Vikeby, bývalý norský diplomat, který sídlil v ruském Murmansku, přišel s novou teorií ohledně původu ochočené běluhy severní, která se zabydlela v norských vodách. Nejčastěji spekulovanou variantou je, že byla vycvičena ruským námořnictvem k potenciálním špionážním účelům. Podle Vikebyho však může jít o stejnou běluhu, jež před několika lety žila v oceánariu na severu Ruska, kde ji využívali k lékařským terapiím. Zprávu přinesl server The Guardian.

O nálezu ochočené běluhy s postrojem jsme vás informovali minulý měsíc. Od té doby se velryba v Norsku zabydlela a pravidelně se předvádí zvědavým návštěvníkům u pobřeží. Místní ji dokonce dali jméno: Hvaldimir. Hval znamená v norštině velryba, zbytek jména je pak po populárním ruském jméně Vladimir. Je zjevné, že Hvaldimir je zvyklý na lidský kontakt a rád plní různé úkoly. Kupříkladu vyloví iPhone.

Přátelská běluha připomíná Vikebymu jedince se jménem Semjon, který před deseti lety žil v mořském světě v ruském Murmansku, kde byl součástí zábavných her pro děti s různými duševními onemocněními. "Možná to nebyla tatáž velryba, ale rozhodně se tak chovala. Byla obviněna ze špionáže, takže cítím velkou potřebu ji hájit," svěřil se Vikeby v telefonickém rozhovoru pro The Guardian.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

when animals are kinder than humans 💖🐳 #beluga #whale This video is being represented by LADbible Group. To use or license this video please email licensing@ladbiblegroup.com

Příspěvek sdílený ISA OPDAHL LARSSON | 21 (@isa.opdahl),

Protože to nemůže nijak dokázat - tamní oceánarium navíc nemělo podle svého ředitele v posledních dvou a půl letech žádné velryby -, tak jde spíš o nepříliš pravděpodobnou domněnku. Slova ruského odborníka na běluhy severní Dmitryho Glazova však naznačují, že Vikeby nemusí být daleko od pravdy a Hvaldimir opravdu mohl žít v nějakém mořském centru.

Glazov tvrdí, že jen v Murmansku byly svého času až tři různé organizace, jež vedly vědecký program velryb. Připustil, že některé programy byly zaměřené na vojenská cvičení, jiné se ale zabývaly spíše občanským využitím: lovení předmětů či pátrání po potápěčích v nouzi. Zároveň dodal, že postroj s nápisem "vybavení Petrohradu" nemusí nutně znamenat, že běluha patřil ruskému námořnictvu. "Takové pásky se prodávají po celém Rusku," tvrdí.

Koncentrační tábor pro velryby

Záhada Hvaldimira nejspíš nebude nikdy vyřešena. Pokud totiž opravdu patří ruskému námořnictvu, tak to se k ní kvůli negativní medializaci nepřihlásí. Tento se rok totiž v Rusku řešila velká kauza, kdy na východě země drželi v naprosto nevyhovujících podmínkách v zajetí 11 kosatek a 87 běluh. Takový "chov" byl přirovnán odborníky ke koncentračnímu táboru pro tyto mořské savce. V případu se nakonec osobně angažoval prezident Vladimir Putin.

"Teď není vhodný čas na to ohrozit velrybu. Ti, kdo za tohle zodpovídají, se mohou se bát svých nadřízených a veřejného zájmu kvůli tomu, co s nimi dělají. Pokud tedy jde o organizaci úzce spolupracující s námořnictvem," uzavřel Glazov.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/ZUMA/Frantsouzov Denis/Whitehotpix

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ