Vyšetřovatel v případu Johna Demjanjuka považuje účast na masových vraždách za trestnou i bez přímého důkazu o provedení jednotlivých činů. V procesu s údajným dozorcem z nacistického koncentračního tábora totiž přímé důkazy chybějí.
Český rozhlas dnes uvedl, že jeden z bývalých vězňů Demjanjuka jako někdejšího dozorce poznal.
Podle obžaloby se Demjanjuk, který pochází z Ukrajiny, podílel na zavraždění 27 900 lidí. Jako dozorce v roce 1943 v nacistickém táboře Sobibor na polském území měl vodit Židy do plynových komor. Muž, jenž od 50. let žil v USA, obvinění popírá. Procesu se snažil stížnostmi zabránit. Jeho advokáti poukazovali na jeho špatný zdravotní stav. Spojené státy ho ale loni v květnu vydaly do Německa.
Proces začal na podzim v Mnichově. Jako důkaz slouží formuláře či průkaz SS s fotografií, jenž opravňoval ke vstupu do tábora. Demjanjuk tvrdí, že je obětí záměny. Obhajoba pravost dokladu zpochybňuje.
ČTĚTE TAKÉ: Demjanjuk stanul před německým soudem
Vyšetřovatel Thomas Walther míní, že podíl na masovém vyvražďování je trestný i bez přímých důkazů. U mnichovského soudu řekl, že v táboře byly jen dvě skupiny lidí - pár lidí, co tam pracovali, a mnoho obětí. "Každý člen první skupiny se s vysokou pravděpodobností podílel na vraždách členů skupiny druhé," uvedl Walther.
Poukázal i na rozpory v údajích, které Demjanjuk po válce uváděl ve formulářích, když se snažil dostat do Kanady či USA. Jednou sdělil, že od dubna 1937 do ledna 1943 pracoval v Sobiboru jako řidič. Jindy napsal, že tam od roku 1936 do roku 1943 byl jako sedlák. Později tvrdil, že si místo vybral proto, aby zamlžil, že je Ukrajinec. Chtěl zabránit své deportaci zpět do vlasti. Jindy řekl, že si Sobibor náhodně vybral na mapě. V té době se ale město nacházelo jen na velmi podrobných mapách, uvedl vyšetřovatel.
ČTĚTE TAKÉ: USA vydaly nejhledanějšího nacistu do Německa
Obhájce Ulrich Busch řekl, že Demjanjuk v Sobiboru nežil. I kdyby tam prý byl, neznamenalo by to, že měl s táborem co do činění. Staré formuláře podle Busche nic nedokazují.
Podle Českého rozhlasu Demjanjuka jako dozorce ze Sobiboru poznal sedmaosmdesátiletý Alexej Vajcen z Rjazaně. Sám byl jako voják Rudé armády v roce 1942 zajat a skončil v táboře. "Pamatuji si je všechny. Byl to dozorce. Viděl jsem ho, jak odváděl vězně na práci do lesa," řekl Vajcen, který pochází z ukrajinské židovské rodiny. V roce 1943 se mu po povstání v táboře podařilo uprchnout. Je rád, že Demjanjuk stanul před soudem. Svědčit by prý Vajcen ale nešel. Nemyslí si, že by jeho svědectví bylo potřeba.
Centrum Simona Wiesenthala zprávu o pamětníkovi přivítalo. Vajcenovu výpověď chce nyní ověřit. Předloží mu řadu snímků osob z dob tábora.
Demjanjuk všechna obvinění popírá. Tvrdí, že sám byl v roce 1942 jako voják Rudé armády zajat. Později se prý přidal k Vlasovcům a po boku Němců bojoval proti Sovětům. Po druhé světové válce pak odešel do USA. Za podíl na masovém vyvražďování Židů byl Demjanjuk už v roce 1988 v Jeruzalémě odsouzen k smrti, trest mu byl ale později zrušen.
Foto: ČTK/AP