Německo-turecký novinář Deniz Yücel, jehož loňské zatčení v Turecku zhoršilo vztahy Berlína s Ankarou, žaluje turecký stát za nezákonné zadržování. Dopisovatel deníku Die Welt byl v Turecku ve vazbě rok do letošního února a je tam stále obviněn z podpory teroristické organizace, za což mu hrozí až osmnáct let vězení. Podle serveru televize Deutsche Welle jde o první případ, kdy novinář žaluje v Turecku úřady za své zadržování.
Yücel je od února v Německu a u soudu v Istanbulu, plánovaném na 25. září, ho bude zastupovat turecký právník Veysel Ok. Yücel obvinění z podpory teroristické organizace a podněcování k násilí odmítá a označuje je za politicky motivovaná. Psal totiž články kritické k turecké vládě a o citlivých tématech, jako je kurdský problém či zapojení Ankary v syrské občanské válce.
O žalobě proti tureckým úřadům informovala organizace Reportéři bez hranic. Její turecká pobočka uvedla, že Yücel požaduje jako náhradu škody milion tureckých lir (asi 3,3 milionu Kč).
Deniz Yücel tazminat davası açtı https://t.co/wFjY5sUyoD
- GriHat (@GrihatHaber) 30. srpna 2018
Deniz Yücel se narodil 10. září 1973 v Německu tureckým imigrantům a vystudoval v Berlíně politologii. Má německé i turecké občanství. Od roku 1999 pracoval jako novinář v Německu, v roce 2015 odjel jako korespondent do Turecka.
Ve vězení jsou desítky dalších novinářů
Podle turecké opozice i mezinárodních organizací pro lidská práva turecká vláda obvinění z podpory terorismu často používá k pronásledování svých odpůrců. Za teroristické označuje různé organizace i politické strany a také hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a jehož prezident Recep Tayyip Erdogan dlouhodobě viní ze snahy svrhnout tureckou vládu.
V tureckém vězení jsou desítky místních novinářů i zahraniční žurnalisté. Před týdnem agentura DPA uvedla, že v Turecku je v současné době ve vazbě sedm německých občanů, kteří jsou vězněni z "politických důvodů". Proti dalším německým občanům je v Turecku nadále vedeno trestní řízení, i když jim soud dovolil vycestovat. To je také případ Yücela či německé novinářky Meşale Toluové, jíž úřady dovolily vycestovat z Turecka před několika dny.