Ve španělském úředním věstníku vyšly dva královské dekrety. Jedním se prohlašuje za odvolanou dosavadní vláda premiéra Mariana Rajoye, které v pátek poslanci vyslovili nedůvěru, a druhým jmenuje panovník Felipe VI. novým španělským premiérem Pedra Sáncheze. Ten má v sobotu dopoledne do rukou krále složit přísahu. V sobotu se také ujme úřadu nová katalánská vláda separatistického premiéra Quima Torry, čímž končí po sedmi měsících přímá správa Madridu nad Katalánskem, zavedená kvůli snaze předchozí vlády o nezávislost regionu.
Slavnostní přísahy socialisty Sáncheze se v královském paláci v Madridu zúčastní mimo jiné předsedkyně dolní komory parlamentu Ana Pastorová a předseda Senátu Pío García Escudero. Na rozdíl od minulých let nebude zřejmě přítomen bývalý premiér, tedy Mariano Rajoy, jehož vláda se v pátek stala první v historii země, jíž poslanci vyslovili nedůvěru.
Ceremoniálu se ale zúčastní ministr spravedlnosti v demisi Rafael Catalá, který bude přítomen jako notář. Všichni dosavadní ministři Rajoyovy vlády zůstavají jako ministři v demisi v čele příslušných resortů, dokud Sánchez nejmenuje svou vládu. Seznam jeho vlády musí rovněž vyjít v úředním věstníku a ministři pak složí přísahu také před králem.
Sánchez si může vybrat, zda bude přísahat před králem jen na španělskou ústavu, či zda tak učiní i v přítomnosti náboženských symbolů (bible a kříže). Tuto možnost volby připustil nový král Felipe VI. Podle španělského deníku ABC si na rozdíl od svého předchůdce zvolí socialista Sánchez zřejmě jen ústavu.
Sáncheze čeká nelehké vládnutí, jeho socialisté totiž mají v dolní komoře parlamentu jen 84 křesel. Podle španělského deníku El Mundo by Sánchez tedy neměl sestavovat "stoprocentně socialistickou" vládu, o níž mluvila v pátek mluvčí socialistických poslanců Margarita Roblesová.
El Mundo spekuluje, že Sánchez do vlády jmenuje i nezávislé ministry blízké levicové radikální straně Podemos. Ta má v parlamentu 67 poslanců a je tak největší formací, která socialisty v pátek podpořila a jejíž hlasy bude Sánchez k vládnutí potřebovat.
Na sobotu připadá i zajímavé španělské výročí. Přesně před čtyřmi lety zažili Španělé šok, když jejich oblíbený král Juan Carlos I. překvapivě oznámil svou abdikaci. V úřadu, který zastával 38 let a sedm měsíců, ho 19. června 2014 vystřídal jeho syn Felipe.