Nový šéf EU Tusk: Rusko není partner, ale strategický problém

Zahraničí
1. 12. 2014 20:01
Nový předseda Evropské rady Donald Tusk.
Nový předseda Evropské rady Donald Tusk.

Nový předseda Evropské rady, polský expremiér Donald Tusk, dnes vyzval k ochraně základních hodnot a hranic Evropské unie, vyzdvihl ale i spojenecké vazby se Spojenými státy. Sedmapadesátiletý politik ze země stále označované za "nového člena" unie, tedy z východní části kontinentu, dnes oficiálně převzal funkci od svého předchůdce, Belgičana Hermana Van Rompuye. Ten byl "prezidentem EU" minulých pět let. Nejvyšší představitelé Evropské unie si vybrali Tuska do čela EU koncem srpna.

Evropská unie podle Tuska "prochází těžkými časy a potřebuje zaznamenat úspěch". K jeho dosažení v příštích letech je podle něj zapotřebí splnit čtyři velké úkoly.

"Zaprvé chránit naše základní hodnoty, solidaritu, svobodu a jednotu proti hrozbám přicházejícím jak zvnějšku, tak zevnitř," prohlásil. "Nejen euroskeptici dnes zpochybňují hodnoty EU, máme i nepřátele, nejen pochybovače," doplnil, aniž blíže upřesnil, o koho jde. Tuskovo Polsko či pobaltské země patří nicméně v unii k nejhlasitějším kritikům Ruska kvůli jeho postupu v nynější ukrajinské krizi.

Donald Tusk (vlevo) přebírá úřad po Hermanu Van Rompuyovi.Tusk za druhý úkol označil "nemilosrdné odhodlání skoncovat s ekonomickou krizí". Je podle něj povinností členů EU završit "opravdovou ekonomickou a měnovou unii". "Naše společná měna, euro, je naší výhodou, nikoli nevýhodou," zdůraznil zástupce země, která sama v eurozóně zatím není.

"Za třetí, Evropa musí zabezpečit své hranice a podporovat ty ve svém sousedství, kteří sdílejí naše hodnoty," sdělil Tusk. "Za čtvrté, vztahy mezi Evropou a Spojenými státy jsou páteří společenství demokratických států," prohlásil také nový šéf Evropské rady.
Ve vztahu k USA Tusk připomněl, že obě strany čeká krušný rok kvůli náročnému vyjednávání o vytvoření zóny volného obchodu, která má na obou stranách Atlantického oceánu hodně kritiků. Tusk informoval, že měl telefonický rozhovor s americkým prezidentem Barackem Obamou, s nímž hovořil jak o této problematice, tak o ukrajinské krizi. "Dohodli jsme se, že zvýšíme úsilí, abychom dosáhli dohody," uvedl Tusk.

Polský představitel, u kterého je zdůrazňováno jeho evropanství, schopnosti prokázané v domácí politice, ale také jasné vymezování vůči Rusku, byl pro některé překvapivou volbou. Podle listu Financial Times (FT) jeho jmenování vnímali někteří lidé jako stanovisko, že "jestřábí" politika vůči Moskvě bude pokračovat.

"Nikdy jsem nepochyboval o tom, že geopolitické střetnutí mezi Ruskem a Evropou, respektive mezi Ruskem a Polskem, je o Ukrajinu," upozornil Tusk v pátek v FT s tím, že tento názor má od roku 2008, kdy po summitu NATO v Bukurešti ruský prezident Vladimir Putin zpochybnil ukrajinskou samostatnost.

"Pro Putina, pro nynější Rusko, je EU problém. A my musíme pochopit - a myslím, že k té chvíli se blížíme -, že Rusko není náš strategický partner. Rusko je náš strategický problém," dodal.

Jasnou podporu měl Tusk při výběru Rompuyova nástupce například od německé kancléřky Angely Merkelové, se kterou ho pojí přátelské vztahy. Tusk ji v rozhovoru s FT označil za osobu jemu výjimečně blízkou. "Pokud můžeme hovořit o přátelství v politice, a to zejména v diplomacii, pak myslím, že můžeme říct, že to je hluboké a jedinečné přátelství," podotkl.

Významnou rolí prezidenta EU, jak je funkce předsedy Evropské rady často označována, je vedle reprezentace unie v zahraničí vyjednávání s lídry unijních států s cílem najít pro všech 28 unijních zemí přijatelný kompromis v klíčových či kontroverzních otázkách. Tuska čeká první unijní summit v nové roli krátce před Vánocemi, a to 18. a 19. prosince v Bruselu. Funkční období je dva a půl roku s jednou možností opakování.

Evropská rada je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, sídlí v Bruselu. Jejími členy jsou hlavy států nebo předsedové vlád členských zemí Evropské unie, zasedání rady se účastní předseda Evropské komise.

Dnešní výměnou ve vedení Evropské rady končí výrazné personální obměny v unijních institucích, které odstartovaly jarními volbami do Evropského parlamentu a pokračovaly jmenováním nové Evropské komise pod vedením devětapadesátiletého Lucemburčana Jeana-Clauda Junckera.

Autor: ČTK Foto: archiv , Alik Keplicz, Virginia Mayo

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ