Krajské úřady
O volby na Slovensku není zájem. Zaboduje opět Kotleba?
04.11.2017 05:30
Na Slovensku se v sobotu uskuteční volby předsedů (hejtmanů) osmi samosprávných krajů a poslanců krajských zastupitelstev. Byť před čtyřmi roky uspěli hlavně kandidáti na hejtmana s podporou strany Směr - sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica a podobný výsledek se čeká i letos, o největší překvapení se v roce 2013 postaral nynější šéf pravicově populistické strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba, jenž byl v přímé volbě zvolen hejtmanem Banskobystrického kraje. Hlasování, které v minulosti provázel nízký zájem voličů, proběhne podle nových pravidel.
Největší pozornost před nadcházejícími volbami média věnovala situaci v Banskobystrickém kraji, kde se vytvořila široká neformální koalice proti Kotlebovi. Trojice vládních stran i největší opoziční parlamentní strany podpořily v klání o post předsedy kraje podnikatele Jána Luntera, v jehož prospěch se také vzdali kandidatury další dva známí kandidáti.
Dle průzkumů
Lunter je podle průzkumů veřejného mínění sice favoritem na vítězství, podle politologů ale výsledky hlasování ovlivní volební účast, která je v krajských volbách na Slovensku dlouhodobě nízká a pohybuje se kolem dvaceti procent. Navíc podle zákona nelze dva týdny před volbami a v den hlasování zveřejňovat výsledky průzkumů veřejného mínění.
Kotlebova strana LSNS, která je pro vystoupení země z EU a NATO a vymezila se vůči Romům, překvapivě uspěla již v loňských parlamentních volbách na Slovensku. Získala v nich osm procent hlasů a poprvé se dostala do sněmovny.
Sonda
V předchozích volbách hejtmanů na Slovensku až v šesti z osmi krajů uspěl kandidát, kterého podporoval Směr-SD. Podobně by mohlo podle dřívějších sondáží dopadnout i nadcházející hlasování. Navíc pravice možná přijde o post předsedy Bratislavského kraje. Kromě Slováků mohou v krajských volbách hlasovat také cizinci s trvalým pobytem.
Regionální volby provázejí dvě hlavní novinky. Po zrušení dvoukolové volby budou hejtmani na Slovensku nově voleni pouze v jednom kole, zvítězí tedy kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů. Zvolení předsedové krajů a více než 400 poslanců krajské samosprávy zůstane tentokráte v úřadu pět místo obvyklých čtyř let. Tento krok umožní uspořádat již v roce 2022 krajské volby a volby primátorů měst, starostů obcí a poslanců místní samosprávy v jednom termínu.
Samosprávné kraje na Slovensku letos rozhodují o využití celkem 1,25 miliardy eur (32 miliard korun). Krajská samospráva má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.