Když slovenská vláda v létě ohlásila, že pomůže sousednímu Rakousku s náporem uprchlíků a několik stovek běženců dočasně ubytuje na Slovensku, v Gabčíkovu na jihu země to vyvolalo odmítavé reakce. Obyvatelé obce se v obavě ze zhoršení bezpečnosti vyslovili proti zřízení uprchlického tábora i v místním referendu. Měsíc od nastěhování prvních běženců do Gabčíkova úřady uvedly, že s tamními uprchlíky žádné problémy dosud nezaznamenaly.
"Musel bych lhát, pokud bych řekl, že se děje něco špatného. Všechno je v pořádku," řekl starosta Gabčíkova Iván Fenes. Dodal, že běženci z tábora se běžně pohybují po obci, chodí například nakupovat do místních prodejen.
Slovensko se dohodlo s Rakouskem, že v Gabčíkovu na dva roky vyčlení ubytovací kapacity pro pět tisíc uprchlíků, kteří požádali v Rakousku o azyl. Na Slovensku budou pobývat do doby, než rakouské úřady jejich azylovou žádost posoudí. První uprchlíci přijeli do obce se zhruba 5 tisíc obyvateli v polovině září, v současnosti tam pobývá více než 400 Syřanů, z toho je asi stovka dětí.
Jedním z ubytovaných uprchlíků je také 37letý Syřan Muhammad Múslí, který na Slovensko dorazil teprve před několika dny. "Nemáme zde žádné problémy. Během dne například absolvujeme kurzy němčiny, chodíme nakupovat," řekl Múslí plynnou angličtinou. Dodal, že spolu s kolegy již netrpělivě očekávají zlepšení počasí a ustání několik dnů trvajícího deště, aby si mohli na dvoře tábora zahrát fotbal. Múslí doufá, že rakouské úřady jeho žádosti o azyl vyhoví a že bude moci žít v Rakousku.
Areál tábora v Gabčíkovu není oplocen, uprchlíci se mohou volně pohybovat po okolí. "Žádné konflikty s obyvatelstvem nebo problémy v souvislosti s pobytem těchto žadatelů (o azyl) jsme dosud nezaznamenali," sdělilo slovenské ministerstvo vnitra, které v souvislosti s příchodem uprchlíků do obce u největší vodní elektrárny v zemi posílilo v Gabčíkovu stavy v místní policejní služebně. Případné výtržnosti nebo páchání trestné činnosti uprchlíky během jejich pobytu na Slovensku by podle slovenského ministerstva vnitra zmařily jejich šance na získání azylu v Rakousku.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Běžence ze Sýrie ubytovalo Slovensko v zařízení, které patří Slovenské technické univerzitě. V tamním areálu země již v minulosti, naposledy před šesti lety, provozovala tábor pro uprchlíky, například ze zemí bývalé Jugoslávie.
"Poskytujeme uprchlíkům ubytování a stravování, zohledňujeme specifika muslimské kuchyně," řekl šéf zařízení Zoltán Jaroš. Islám zakazuje například konzumaci vepřového masa. Školení a další program pro obyvatele tábora zajišťuje v Gabčíkovu rakouská strana.
Jaroš uvedl, že několik uprchlíků, kteří pobývali v Gabčíkovu, se mezitím vrátilo do Rakouska, protože rakouské úřady jejich azylovou proceduru ukončily. Vyřízení žádosti o azyl podle Jaroše obvykle trvá tři až čtyři měsíce.
Převzetí uprchlíků z Rakouska a jejich dočasné ubytování na Slovensku je zatím největším příspěvkem Bratislavy k řešení stávající migrační krize v EU. Levicová vláda premiéra Roberta Fica odmítla rozhodnutí většiny členských států evropské osmadvacítky o přerozdělování uprchlíků na základě kvót a toto rozhodnutí hodlá napadnout u unijního soudu. Podle Fica kvóty problém s přílivem běženců nevyřeší, premiér v souvislosti s migrační vlnou zmínil také bezpečností rizika.
Právě vyjádření Fica podle starosty Gabčíkova přispěla k obavám obyvatel obce z příchodu uprchlíků. Fenes rovněž řekl, že slovenské úřady dostatečně nekomunikovaly se samosprávou a že o zřízení uprchlického tábora v Gabčíkovu se obec dozvěděla ze zpráv na internetu. Na základě petice pak obec vypsala místní referendum, ve kterém se začátkem srpna 97 procent zúčastněných voličů vyslovilo proti zřízení dočasného tábora pro migranty. Slovenské ministerstvo vnitra na to v reakci uvedlo, že výsledek hlasování není pro něj závazný.