Předvolební kampaň v Británii sice odstartovala až začátkem dubna, ale už od počátku roku ji ohlašoval souboj na billboardech. Zatím se však plakáty žádné ze stran příliš nevyplatily, protože velmi rychle vyvolaly řadu parodií.
Ve válce plakátů dominují opoziční konzervativci, protože mají na kampaň zřetelně nejvíc peněz. První salvu vypálili začátkem ledna, kdy vylepili 759 plakátů s mladistvou tváří svého šéfa Davida Camerona a textem "Takhle to nejde dál. Budeme škrtat v deficitu, ale ne ve zdravotnictví."
ČTĚTE TAKÉ: Britští liberální demokraté si před volbami mnou ruce
Volby v Británii můžou změnit volební systém
Média se nejprve zamýšlela, zda Cameronova fotografie nebyla vyretušována, protože na ní vypadá na ještě méně než na svých skutečných 43 let. Cameron to popřel, ale nezabránil tomu, aby jeho plakát nevyvolal záplavu parodických verzí plakátu. Nejvíce se jich sešlo na stránce mydavidcameron.com, kterou založil levicový aktivista Clifford Singer.
Získala díky Twitteru a Facebooku takovou popularitu, že přitáhla tisíce neuctivých verzí původního billboardu. Ty nejpopulárnější se rychle dostaly i do novin. Na jedné verzi tak vtipálek doplnil Camerona obrázkem kotěte a sloganem "Volte mě, nebo tohle kotě zabiju". Na další je za Cameronem mecenáš konzervativců lord Michael Ashcroft s vějířem bankovek v ruce. To vše doplňuje text "Za mnou stojí miliony".
K pochopení dalších parodií bylo třeba alespoň trochu znát nedávnou historii. Například Cameronův portrét s černou páskou přes ďábelské oči a nápis "Nový vůdce, nové nebezpečí" odkazuje na obdobný plakát, s nímž vytáhli konzervativci v roce 1997 do (neúspěšného) boje proti Tonymu Blairovi.
Není divu, že s podobným osudem se pak v únoru setkala další série billboardů zachycující "prvovoliče" konzervativců doprovázené sloganem "Nikdy jsem nevolil(a) torye, ale..." Na jednom matka se dvěma děti tvrdí, že bude konzervativce volit proto, že se jí líbí jejich plány na pomoc rodinám. V parodické verzi táž matka nikdy nevolila torye, a přesto "Podívejte, jak jsem šťastná". Labouristický expremiér Blair s manželkou Cherie zase prohlašují "Nikdy jsme nevolili torye, ale líbí se nám jejich plány na snížení dědické daně pro multimilionáře". A jako vždy došlo na lorda Ashcrofta, který připouští, že nikdy nevolil torye, "protože mnohem jednodušší bylo prostě je koupit".
Parodie proti labouristům přináší webová stránka MyLabourPosters, ale obsahuje především další variace na oficiální billboardy Konzervativní strany. Na jednom je v Británii nepopulární americký exprezident George Bush, který prohlašuje "Nikdy jsem nevolil labouristy. Ale stejně vždycky dělali, co jsem jim řekl".
Labouristé na předvolební plakáty - i kvůli financím - víceméně rezignovali. Ale také se nevyhnuli trapasu. Začátkem měsíce představili pojízdný billboard s Davidem Cameronem opřeným o kapotu starého Audi Quattro s nápisem "Nepřipusťte, aby vás zavedl zpět do 80. let".
Plakát odkazoval na postavu detektiva Genea Hunta z televizního seriálu Ashes To Ashes a měl evokovat 80. léta vlády konzervativců se sociálním neklidem a vysokou nezaměstnaností. Ale toryové se toho ihned chopili a vytvořili billboard s novým sloganem "Nastartujte to Quattro. Je čas na změnu." Obrázek doprovodili poděkováním "Myšlenku laskavě darovala Labouristická strana".
Cameron prohlásil, že mu srovnání s televizním detektivem lichotí. A podle britských médií přirovnání k chlapáckému detektivovi mohlo jeho image synka z dobré rodiny jen vylepšit.
Těsně před vyhlášením kampaně konzervativci vylepili na 850 plakátů s portrétem blaženě se usmívajícího premiéra Gordona Browna, doprovázeného nápisy jako "Volte mě, propustil jsem předčasně 80 tisíc zločinců" nebo "Zvýšil jsem propast mezi bohatými a chudými".
Nejprve se zdálo, že tyto útoky budou proti parodiím odolné. Do značné míry tomu tak bylo, ale i tak se objevil plakát, na němž Browna vyměnil Cameron tvrdící "Když jsem ztratil náskok v průzkumech, běžel jsem zpátky k Saatchimu. Změnil jsem reklamní agenturu, změním i zemi."
Parodie naráží na fakt, že konzervativci těsně před začátkem kampaně přibrali do svého týmu reklamní agenturu M&C Saatchi, která právě v roce 1997 přišla s plakátem Blaira s "ďábelským očima". Tentokrát dodala konzervativcům právě sérii plakátů útočících na Browna.
Nynější kampaň podle některých komentátorů ukazuje, že účinnost některých tradičních metod, jako jsou plakáty, klesá. Naopak roste význam nových nástrojů, jako jsou webové sociální sítě. I když labouristé od klasických plakátů upustili především z finančních důvodů, možná jejich rozhodnutí naznačuje trend budoucnosti. "Má politický plakát to nejlepší již za sebou?" zeptal se jeden z nejlepších mediálních stratégů labouristů Alastair Campbell.
A Paul Staines, tvůrce jednoho z nejčtenějších politických blogů Guido Fawkes, si tím je skoro jist. "Hra skončila. Ten starý trik, že vytvoříte plakát, představíte ho médiím a potom ho rozvěsíte po zemi, již nefunguje. Během hodiny vás někdo rozebere na kusy," prohlásil Staines.
Foto: mydavidcameron.com, mylabourposter.typepad.com