Evropský tisk
Odchod Británie z EU by byl ztrátou pro všechny
12.11.2015 05:30
Evropský tisk v reakci na požadavky britského premiéra Davida Camerona na reformu Evropské unie vesměs konstatuje, že by britský odchod z unie byl ztrátou pro všechny. Cameron pohrozil, že odchod v referendu podpoří, pokud unie jeho žádostem nevyjde vstříc.
Podle francouzského listu Le Figaro hrozba takzvaného brexitu (vystoupení Británie z EU) ukazuje, že je nutné, aby se členové unie dohodli na hlubokých reformách a odstranili její nedostatky. "Toto není jen další krize, která čeká osmadvacítku, ale možná 'matka všech krizí', ve které dobře si vedoucí země poprvé vyhrožuje, že opustí unii, pokud ta neopraví svoje nedostatky," uvádí deník. Soudí, že vzhledem k současné uprchlické krizi by nebyla na škodu i hluboká revize "posvátného" volného pohybu osob.
"Bude to bolet, pokud Britové nakonec budou hlasovat proti (setrvání v EU). V první řadě samozřejmě je samotné, ale i nás ostatní, že budeme muset sledovat, jak se sen o sjednocené Evropě bortí v klíčovém okamžiku historie kontinentu," reagoval dánský deník Politiken. Podle něj je zapotřebí vyjít britským požadavkům vstříc, ovšem bez toho, že by Británie dostala výhody, které by neměli ostatní.
Slovenská Pravda pod titulkem Britská ruleta ve svém komentáři varuje: "O tom, že v případě 'brexitu' by utrpěly obě strany, Británie i unie, není pochyb. Ale není pochyb ani o tom, která ze stran by utrpěla o poznání více. Tento argument by měli Britové poslouchat bez ohledu na to, zda Cameron uspokojí svoje spolustraníky, či nikoli."
Podle španělského listu El País "nejsou britské požadavky v zásadě neuskutečnitelné". Nemělo by ale jít o to, že si EU bude Británii za její setrvání v unii vydržovat. A Londýn nemůže Bruselu diktovat pravidla, která se v unii utvářejí na základě konsensu.
Britský list The Independent se naopak domnívá, že Cameronovy požadavky jsou mírné.
Nikdo z euroskeptiků mezi britskými konzervativci či z protievropsky zaměřené Strany nezávislosti Spojeného království by prý nepožadoval konání referenda o tak skromných opatřeních. "V EU je běžné požadovat jen to, čeho lze ve skutečnosti dosáhnout. Jen tak je možné se vyhnout veřejnému ponížení. A tento dojem také vytváří většina požadavků ministerského předsedy," tvrdí list.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.