Německá kancléřka Angela Merkelová dopisem, který adresovala bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi, odmítla výtky Mnichova vůči přístupu spolkové vlády k uprchlické krizi. Seehofer napsal v lednu Merkelové dopis, ve kterém pohrozil ústavní žalobou; kancléřka nyní na list po třech měsících odpověděla. Bavorská vláda v úterý oznámila, že si právo podat žalobu nadále vyhrazuje; zda tak nakonec učiní, bude záviset na vývoji běženecké krize.
"V konečném výsledku spolková vláda nevidí žádný prostor pro obvinění, že v rámci své uprchlické politiky nerespektovala závazky k unijnímu právu či státnímu právu a že nepodnikla žádné kroky, aby snížila počet žadatelů o azyl mířících do Německa," uvedla Merkelová v odpovědi Seehoferovi. Toto je klíčová věta, kterou kancléřka odmítla výtky bavorské vlády.
Seehofer v lednu psal mimo jiné o nutnosti zavést roční kvóty pro počet běženců, které je Německo schopné přijmout. Zmínil se o hranici 200 tisíc lidí, o které v minulosti opakovaně hovořil.
Bavorský státní tajemník Marcel Huber po dnešním zasedání bavorské zemské vlády řekl, že podání ústavní žaloby na německou vládu nezávisí na odpovědi od Merkelové, ale na dalším vývoji uprchlické krize. "Tato situace (podání žaloby) může nastat, pokud opět bude přicházet množství lidí, kteří nebudou dostatečně kontrolováni," uvedl Huber. Dodal, že za dva týdny chce zemská vláda o dalším postupu jednat.
Seehofer již v pondělí oznámil, že psaní od Merkelové dostal, ale že ho ještě nečetl. "U nás tomu není tak, že propadneme obzvláštnímu shonu, když dostaneme dopis z kancléřství," řekl šéf bavorské vlády. O obsahu dopisu v úterý informovala německá média.
Všímají si toho, že si Merkelová s odpovědí Seehoferovi dala načas, neboť zareagovala až po třech měsících. Dále poznamenávají, že všechny výtky Mnichova odmítla. Média také upozorňují, že v odpovědi použila stejné úvodní oslovení jako Seehofer. "Vážená paní spolková kancléřko, milá Angelo," napsal v lednu Seehofer. "Vážený pane ministerský předsedo, milý Horste," odpověděla nyní Merkelová.
Do Německa loni přišlo asi 1,1 milionu migrantů především z Blízkého východu a severní Afriky, kteří požádali nebo chtějí požádat o azyl. V letošním roce počet nových běženců výrazně poklesl, v prvním čtvrtletí zaregistrovaly německé úřady 174 tisíc příchozích uprchlíků.
Podle aktuálních údajů přišlo za první tři dubnové týdny do Bavorska, které je vstupní branou do Německa, 4200 uprchlíků. V době vrcholu krize takový počet byl běžný během jediného dne. Pokud takový vývoj bude nadále pokračovat, Mnichov žalobu nepodá.