Francie, Británie a Německo litují oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Uvedl to na twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron. Úřad britské premiérky Theresy Mayové poté zveřejnil společné prohlášení Paříže, Londýna a Berlína vyzývající Washington, aby nekomplikoval situaci dalším zemím, které dohodu stále chtějí dodržovat.
Macron, německá kancléřka Angela Merkelová a Mayová spolu podle agentury Reuters telefonicky hovořili krátce po Trumpově dnešním prohlášení.
Americký krok podle Macrona ohrozí mezinárodní režim boje proti šíření jaderných zbraní. Francouzský prezident zároveň zopakoval, že Francie bude pracovat na širší dohodě, která by pokryla íránské jaderné aktivity, balistický program i regionální aktivity.
Paříž, Berlín i Londýn loni v říjnu uvedly, že od všech zúčastněných stran bez výjimky očekávají plnění jaderné dohody s Teheránem z roku 2015, a opakovaně dávají najevo, že se tímto dokumentem cítí být vázány.
"Vyzýváme Spojené státy, aby zajistily, že struktura (dohody) zůstane nedotčená, a aby nepodnikaly kroky, které by znemožňovaly dalším stranám plné dodržování dohody," uvedli dnes lídři Francie, Německa a Británie ve společném komuniké.
Náměstek německého ministra zahraničí Michael Roth na twitteru uvedl, že krok USA není dobrou zprávou. "My Evropané teď musíme zachránit, co se zachránit dá," dodal.
Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Michael Bolton nevyloučil, že Írán postihne ještě více sankcí, než kolik jich bylo před jadernou dohodou. Bolton řekl, že prozatím Trump odstoupením od smlouvy nařídil obnovit všechny sankce související s íránským jaderným programem, které byly pozastaveny za jeho předchůdce Baracka Obamy. Nový americký velvyslanec v Německu Richard Grenell pak na twitteru napsal, že německé firmy působící v Íránu by měly po Trumpově oznámení zastavit aktivity v této zemi. Dodal, že "cílem amerických sankcí budou klíčové sektory íránské ekonomiky".
Pro zachování jaderné dohody s Teheránem se vyslovil také úřadující italský premiér Paolo Gentiloni.
Ruský velvyslanec při EU podle agentury RIA Novosti řekl, že Moskva je ohledně jaderné dohody v kontaktu s evropskými zeměmi i s Íránem a že Rusko bude nadále usilovat o zachování dohody.
Generální tajemník OSN António Guterres v prohlášení uvedl, že je Trumpovým rozhodnutím znepokojen, a vyzval k dodržování dohody s Teheránem.
EU: Dohoda funguje
Jaderná dohoda s Íránem funguje a Evropská unie je rozhodnuta ji udržet, uvedla dnes večer šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Po oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že USA od dohody z roku 2015 odstupují, Mogheriniová prohlásila, že smlouva je výsledkem dvanácti let diplomacie a je zásadní pro bezpečnost regionu, Evropy a celého světa. Mogheriniová také poznamenala, že ji zvlášť znepokojuje dnešní Trumpovo oznámení nových protiíránských sankcí.
"V nadcházejících hodinách a dnech budeme konzultovat s našimi partnery, abychom zhodnotili důsledky (těchto amerických kroků)," uvedla. EU je podle ní odhodlána jednat v souladu s vlastními bezpečnostními zájmy a chránit své hospodářské investice.
Dění kolem Íránu a dnes oznámeného amerického rozhodnutí se dostane na stůl summitu EU příští týden v bulharské Sofii spolu s americkým přístupem k obchodním otázkám, uvedl večer na twitteru předseda unijních schůzek Donald Tusk. Reakce EU bude podle něj jednotná.
Podle Mogheriniové ale Írán plní své závazky a pokud v tom bude pokračovat, hodlá také EU prosazovat plnou realizaci dohody. "Věříme práci, schopnostem i autonomii Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která publikovala deset zpráv potvrzujících, že Írán plně dodržuje své závazky," upozornila Mogheriniová.
Ukončení sankcí souvisejících s íránským jaderným programem je podle ní zásadní částí celé dohody. "EU opakovaně zdůrazňovala, že konec sankcí má pozitivní dopad nejen na obchodní a ekonomické vztahy s Íránem, ale má také zásadní přínos pro íránské občany," řekla v Římě šéfka unijní diplomacie.
Dohoda tak podle EU zajišťuje, že Teherán jaderné zbraně nezíská, a unie čeká, že také zbytek světového společenství zabezpečí její pokračování.