Ohrožení Židů v Evropě je dramatické. "Musíme se vzchopit"

Zahraničí
21. 11. 2018 14:37
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Židé žijící v Evropě se cítí stále více ohroženi narůstajícím antisemitismem. Na konferenci ve Vídni, která se věnuje nenávisti k Židům a boji proti ní, to řekl místopředseda Evropského židovského kongresu (EJC) Ariel Muzicant. Rakouský kancléř Sebastian Kurz vyzval, aby státy Evropské unie přijaly jednotnou definici antisemitismu, a pomohly tak v boji proti němu.

"Stojíme na rozcestí. Následujících několik měsíců a let bude rozhodujících pro to, co se stane s 1,5 milionem Židů, kteří na tomto kontinentu žijí," uvedl dnes na konferenci Muzicant. Ohrožení, kterému nyní Židé čelí, je podle něj dramatické a je nejvyšší čas s antisemitismem něco dělat. "Není za pět dvanáct, ale pět po dvanácté," zdůraznil místopředseda EJC.

Na konferenci promluvil také rakouský kancléř Kurz, na jehož popud se akce ve Vídni koná. Podle něj je především nutné, aby se státy EU dohodly na společné definici antisemitismu. Učinit by tak na návrh Rakouska jako předsednické země měli prezidenti a premiéři EU na prosincovém summitu v Bruselu. Na konferenci dnes ovšem zaznělo, že se pět až šest unijních států zdráhá tuto definici schválit.

Kancléř Kurz mimo jiné upozornil na "zvláštní zodpovědnost" Rakušanů, kteří se podíleli na vyvraždění milionů evropských Židů během druhé světové války. K antisemitismu, který v Evropě vždy existoval, přibyl podle něj antisemitismus "importovaný", který s sebou přinesli muslimští přistěhovalci. Kurz rovněž zdůraznil, že se konference věnuje výslovně nejen antisemitismu, ale i antisionismu, tedy nenávisti ke státu Izrael.

Na konferenci vystoupila také řada dalších hostů včetně předsedy EJC Mošeho Kantora, ukrajinského ministra zahraničí Pavla Klimkina či eurokomisařky Věry Jourové. Česká zástupkyně v Evropské komisi zdůraznila, že "silné poselství" musí vyslat i občanská společnost, která nesmí antisemitismus "tiše akceptovat".

Prostřednictvím videokonference promluvil k zúčastněným také izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který měl původně do Vídně přijet osobně. Kvůli vládní krizi ale cestu do Rakouska zrušil. "Holokaust nezačal až v plynových komorách v Osvětimi," zdůraznil ministerský předseda s tím, že s nenávistí vůči Židům je nutné bojovat už v zárodku.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ