Smrtící nákaza
Okurková záhada. Španělská zelenina lidi nezabila
31.05.2011 15:42 Aktualizováno 31.05. 17:16
Odkud vlastně pocházejí bakterie EHEC? Testy na severu Německa nepotvrdily, že dovážené španělské biookurky byly kontaminovány nebezpečným typem střevní bakterie E. coli (EHEC), jak se úřady dosud domnívaly. Uvedla to hamburská ministryně zdravotnictví Cornelia Prüferová-Storcksová.
Na okurkách byl prý zjištěn výskyt EHEC, nikoli však její toxická varianta O104, jež si ve Spolkové republice Německo vyžádala už 15 mrtvých. První oběť ohlásilo také Švédsko a případy nákazy se objevily i v dalších evropských státech.
V Česku úřady prověřovaly podezření na nákazu zatím u tří lidí. Testy potvrdily, že nebezpečnou formou bakterie způsobující krvácivý průjem se nakazila americká turistka, která leží v pražské Fakultní nemocnici Na Bulovce. U Čecha, který byl v Belgii a Německu a teď je už bez obtíží, testy onemocnění nepotvrdily.
"Za jedenáct let, co jsem ve funkci, je to první takováto velká epidemie střevní nákazy," uvedl hlavní hygienik.
Hledání původce začalo od nuly
Němečtí výzkumníci nenašli žádnou shodu s kmenem ze vzorků stolice pacientů. Hledání zdroje nákazy tudíž začíná od začátku...
"Stejně jako dosud je zdroj neidentifikován,“ řekla zemská ministryně. Výsledky dalších dvou zkoušek zatím nejsou k dispozici. Varování v Hamburku, aby občané nejedli okurky, salát a rajčata, proto zůstává v platnosti.
Na čtyřech salátových okurkách z hamburského velkoobchodu však potenciálně smrtící bakterie minulý týden prokázány byly. Tři z testovaných okurek pocházely ze Španělska. U čtvrté pozitivně testované okurky existují indicie, že ji dodali z Nizozemska.
V Německu bylo v pondělí večer evidováno přes 1400 podezření na střevní nákazu, z nich 353 s takzvaným hemolyticko-uremickým syndromem, při němž postiženým selhávají ledviny. Úřady počítají s dalším zvyšováním počtu případů. |
U dosud zjištěných kmenů bakterií jde podle Cornelie-Prüferové-Storcksové o testy na okurkách dovezených ze Španělska. Další bakterie EHEC odhalily testy u okurek z Meklenburska-Předního Pomořanska.
"Naše naděje, že jsme objevili zdroj těžkých a komplikovaných případů, se bohužel podle prvních výsledků nenaplnila," prohlásila ministryně. Zdroj nákazy tak podle ní zůstává neznámý. Zveřejnění podezření vůči okurkám ze Španělska přesto považuje za správné.
Španělé se zlobí a chtějí odškodnění
Madrid to však odmítá. Ještě před zveřejněním nových informací požadoval na jednání ministrů zemědělství EU odškodnění pro všechny zemědělce, kterým toto podezření přineslo ztráty. Mnoho evropských zemí totiž přestalo zeleninu ze Španělska odebírat. Její export je přitom důležitým zdrojem příjmů tamní ekonomiky.
Španělská ministryně zemědělství Rosa Aguilarová v úterý znovu ujišťovala, že španělská zelenina je bezpečná a zdroj infekce by se měl hledat v Německu, ne v její vlasti. Tamní producenti zeleniny kvůli nynější epidemii podle ní přicházejí týdně o 200 milionů eur (v přepočtu 4,9 miliardy korun).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.