Orbán: Názor obyvatel a politiků na běžence se liší. To je problém

Zahraničí
7. 9. 2015 14:15
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Příliv uprchlíků z Maďarska do Rakouska po víkendovém náporu, kdy maďarsko-rakouské hranice překročilo přes čtrnáct tisíc migrantů, alespoň prozatím ustal. V pondělí ráno to oznámila rakouská policie, podle které poslední skupina 260 běženců překonala hranice těsně před půlnocí a zamířila vlakem do Vídně. Na hraničním přechodu Nickelsdorf se poté obnovil normální provoz.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Policejní mluvčí Helmut Marban řekl, že se úřady opět zaměří na namátkové kontroly vozidel zejména ve snaze zadržovat pašeráky lidí. Zároveň ale čekají, zda se příliv lidí opět prudce nezvýší.

Zatím není jasné, kdy rakouské úřady ukončí mimořádná opatření související s příchodem migrantů.

Z Rakouska do Německa, které je většinou cílovou zemí pro uprchlíky pocházející zejména ze Sýrie, o víkendu odcestovalo kolem dvaceti tisíc běženců. V pondělí německá strana počítá s příjezdem dalších 2500, upozornila agentura Reuters. Z úst některých bavorských spolustraníků německé kancléřky Angely Merkelové začala o víkendu kvůli množství přijímaných uprchlíků zaznívat na její adresu kritika.

Maďarský premiér Viktor Orbán znovu řekl, že jeho vláda nemůže přijmout uprchlické kvóty navrhované Evropskou komisí, a to do té doby, než bude vyřešena ochrana vnějších hranic Evropské unie. Podle Orbána by unie měla vytvořit fond pomoci "třetím zemím", jako je například Turecko, aby se jim pomohlo vypořádat se na jejich územích s problémem masové migrace.

Orbán také v projevu před maďarskými velvyslanci uvedl, že migranti cestují přes Maďarsko, aniž by tam zůstávali, ačkoli jim tam nehrozí nebezpečí, protože je láká vidina lepšího života v Německu. Nejde tak už podle něho o uprchlíky, ale o přistěhovalce.

Prozatím poslední skupina migrantů z Maďarska zamířila vlakem do Vídně.

Orbán také prohlásil, že v devadesáti procentech členských států EU se názory obyvatel a "politických elit" rozcházejí, což je vážný problém v demokracii. "Demokratický systém z dlouhodobého hlediska nemůže fungovat s tímto vnitřním rozporem," řekl.

Vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) António Guterres podle britského listu The Guardian varoval, že agentury starající se o běžence v táborech v krizových oblastech jsou na pokraji bankrotu a nejsou s to zajistit základní potřeby pro miliony běženců. Poukázal zejména na zhoršující se situaci v Libanonu a Jordánsku, kde je nepřijatelný nedostatek potravin a lékařské péče pro čtyři miliony lidí, kteří uprchli ze Sýrie. Proto se také Syřané rozhodují cestovat dál na severozápad do Evropy. V roce 2010 ze země prchalo v průměru 11 tisíc lidí denně, nyní 42 tisíc.

Podle magazínu Forbes nabídl egyptský podnikatel Nagíb Sávíris, že odkoupí od Itálie nebo Řecka ostrov ve Středozemním moři, aby na něm umístil zhruba sto až dvě stě tisíc běženců prchající z Afriky nebo Asie. Práci by měli zajištěnou na vybudování potřebné infrastruktury, slibuje majitel egyptské telekomunikační firmy Orascom.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP , Frank Augstein

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ