Především potřebu ochrany hranic Evropské unie zdůrazňoval maďarský premiér Viktor Orbán při svých jednáních v Bruselu. Na tiskové konferenci po sérii schůzek s představiteli institucí EU jednoznačně odmítl návrhy na řešení situace pomocí systému kvót rozdělujících uprchlíky mezi jednotlivé unijní státy; podobné řešení by prý bylo jen pobídkou pro další lidi, aby se pokusili o nebezpečnou cestu do EU.
Premiér také nevyloučil, že pokud vzroste počet lidí přecházejících do jeho země z Chorvatska, pak i na této hranici vznikne plot. Maďarsko bylo v minulých měsících kritizováno za stavbu plotu na hranicích se Srbskem.
Orbán tuto "fyzickou bariéru" bránil s tím, že Budapešť se jen snaží plnit to, za co je podle evropských pravidel jako země na vnější hranici schengenského prostoru odpovědná. Unie by proto měla jeho vládu přinejmenším přestat kritizovat. "Ptal jsem se partnerů, jestli mají nějaký lepší nápad. Žádný neměli," poznamenal Orbán na tiskové konferenci po dnešních jednáních s předsedou europarlamentu Martinem Schulzem, šéfem unijních summitů Donaldem Tuskem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.
Od 15. září mají v Maďarsku platit nová pravidla, která podle Orbána ochranu hranice ještě podpoří. Premiér v této souvislosti před novináři nevyloučil ani nasazení armády.
Maďarsko a celá EU podle Orbána nečelí problému s uprchlíky, kteří by utíkali před válkou a násilím. "Většina těch lidí se vydala na cestu s vidinou lepšího života a ne proto, že by je k tomu někdo donutil. Statistiky ukazují zvyšující se počty migrantů z oblastí, které nejsou zasaženy válkou," řekl maďarský premiér. Zvyšují se podle něj počty osob ze zemí jako Pakistán, Bangladéš, Nigérie nebo Mali.
Orbán varoval, že bez změny evropské politiky na hranice Evropy dorazí až "desítky milionů lidí". Maďarsko proto podle něj chce jasnou zprávu pro ty migranty, kteří neprchají před válkou, že cesta do EU nemá smysl.
Předseda maďarské vlády také odmítl srovnání plotu na hranici se Srbskem s někdejší železnou oponou rozdělující kontinent. "První plot mezi Rakouskem a Maďarskem byl proti nám. Tenhle je pro nás. To je základní rozdíl," řekl.
Jakékoli zmínky o migračních kvótách podle něj jen "vytvářejí iluze" a "nerealistické sny", že podobní lidé budou v unii přijati.
Podle Orbána mají evropské země různé historické zkušenosti s muslimskou populací a také v tom může být podle něj kořen rozdílných pohledů na nynější situaci. "Každý má právo se rozhodnout, zda chce ve své zemi velké počty muslimů. Pokud s nimi chtějí společně žít, mohou. My nechceme a myslím, že máme právo se rozhodnout," prohlásil Orbán. Maďarům se podle něj na základě 150 let zkušeností nelíbí "důsledky existence" velkých muslimských komunit a mají prý na to právo.