Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se obává, že některé evropské státy po teroristických útocích v Paříži budou odpovědnost připisovat běžencům, ačkoli i oni prchají před pronásledováním, násilím a válkami.
"Obáváme se reakce některých států, které mohou ukončit stávající programy, zrušit své závazky ke zvládnutí uprchlické krize či navrhnout stavbu dalších (pohraničních) bariér," uvedla mluvčí UNHCR Melissa Flemingová. "Jsme hluboce znepokojeni jazykem, který hromadně démonizuje uprchlíky. To je nebezpečné, neboť to přispívá ke xenofobii a strachu," dodala.
Například Polsko po útocích ve francouzské metropoli uvedlo, že nevidí politickou možnost, jak splnit rozhodnutí Evropské unie o rozdělení uprchlíků podle kvót. S přerozdělením běženců nesouhlasí také Slovensko a Maďarsko, které ohlásily, že kvóty napadnou i unijního soudu.
Mezitím expertka z Úřadu vysokého komisař OSN pro lidská práva Karima Bennouneová oznámila, že atentáty v Paříži mohou být zločinem proti lidskosti. Uvedla také, že prohlášení radikálního hnutí Islámský stát, které se přihlásilo k odpovědnosti, svým nenávistným světonázorem takové násilí motivuje. Dodala, že údajné použití slov Alláhu akbar (Bůh je veliký) teroristy je hrubým zneužitím této náboženské fráze, kterou miliony muslimských věřících po celém světě považují za nedotknutelnou.