Pandemie chřipky byla podle Rady Evropy <span>podvod</span>

Zahraničí
13. 1. 2010 14:15
Vakcína, o niž není zájem, stála miliardy dolarů.
Vakcína, o niž není zájem, stála miliardy dolarů.

Vakcína, o niž není zájem, stála miliardy dolarů.Rada Evropy se domnívá, že farmaceutické firmy v honbě za ziskem přinutily Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) vyhlásit pandemii prasečí chřipky.

Evropské země nakoupily medikamenty za miliardy dolarů od firem Baxter, GlaxoSmithKline a Sanofi-Pasteur, připomněl Paul Flynn, místopředseda zdravotnického výboru Rady Evropy. Některé smlouvy nedovolují vládám od nákupů vakcín proti prasečí chřipce odstoupit.

Teď jsou vlády zavaleny nepotřebnou vakcínou a hledají cestu, jak ji prodat jiným zemím. Nadbytečné zásoby, o něž není zájem, však cenu vakcíny stlačují.

Že je pandemie prasečí chřipky umělým výtvorem vzniklým v zájmu farmaceutických firem, tvrdí i předseda výboru Wolfgang Wodarg. Žádá, aby vše vyšetřila Evropská unie. Poplach kolem prasečí chřipky považuje za "jeden z největších medicínských skandálů století". "Měli jsme tu lehkou chřipku - a falešnou pandemii," řekl.

WHO chce nechat svůj postup kolem prasečí chřipky prověřit nezávislými odborníky, oznámili zástupci organizace v Ženevě. Zda nemoc přecenila, či zda podlehla kvůli vakcíně farmaceutickým firmám, tedy nechá přezkoumat sama organizace.

Račte si přát jedno očkováníčko?WHO: Prasečí chřipka nebyla tak silná, jak se zdálo

WHO uznala, že vir A (H1N1) nebyl tak silný, jak se loni na jaře zdálo. Tehdy se nemoc poprvé objevila v Mexiku. WHO pak začátkem června vyhlásila pandemii. Reagovala tak na rychlé šíření viru A (H1N1) mezi státy a kontinenty.

Choroba podle středeční statistiky Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zabila dosud ve světě nejméně 14 tisíc lidí. Jen v Evropě jich připravila o život 2185. Nyní chřipková epidemie na evropském kontinentu polevuje, napsala DPA.

WHO proti prasečí chřipce doporučila očkování. Farmaceutické firmy novou vakcínu vyvinuly a vyrobily. Mnohé státy ji pak nakoupily. O očkovací látku však lidé nemají velký zájem. Kritici viní WHO mimo jiné z toho, že se stala pomocníkem farmaceutického průmyslu.

Organizace uvedla, že se v boji s tak velkou epidemií dala kritika očekávat. Kritické hlasy podle své mluvčí Fadely Chaibové však považuje za šanci k diskusi. Prozkoumání postupu nezávislými experty je nutné. WHO je také připravena přijmout výsledná doporučení odborníků a zveřejnit je. Chaibová neupřesnila, kdy by měli experti postup Světové zdravotnické organizace posuzovat.

Foto: Profimedia

Autor: - rs -, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ