Pietní manifestace
Pochod proti terorismu: Paříží prošlo až 1,5 milionu lidí
11.01.2015 10:30 Aktualizováno 11.01. 20:56
Až půldruhého milionu lidí v neděli v Paříži uctilo památku 17 obětí teroristických útoků, které tento týden ve francouzské metropoli zavraždili radikální islamisté. Pochodu jednoty proti terorismu se vedle francouzských politických špiček zúčastnili i významní zahraniční hosté z téměř 60 zemí. Na bezpečnost dohlíželo kolem 5500 policistů a vojáků. V celé zemi se podle médií manifestací zúčastnilo až 3,7 milionu Francouzů. Podobné akce se konaly i v zahraničí.
Nejen Francií, ale prakticky celým světem otřásl středeční útok v Paříži na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při němž dva islamisté povraždili 12 lidí. Ve čtvrtek další ozbrojenec zabil policistku a v pátek čtyři lidi v židovském lahůdkářství. Rovněž v pátek policisté všechny tři teroristy zlikvidovali.
Zřejmě nejmasovější akce ve francouzské metropoli od druhé světové války se podle všeho také stala dosud největší demonstrací proti terorismu. I proto ji sledovaly stovky novinářů a desítky televizních štábů. Vedle francouzských politiků v čele s prezidentem Françoisem Hollandem se jí zúčastnili i představitelé zhruba pěti desítek států.
Přijeli například německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron, vedoucí představitelé Evropské unie, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a palestinský prezident Mahmúd Abbás. Českou republiku zastoupil předseda vlády Bohuslav Sobotka a Slovensko premiér Robert Fico.
Francouzská média zdůrazňovala různorodost účastníků, mezi nimiž byli politici, odboráři, prostí občané. Bok po boku tak šli lidé bez vyznání i věřící nejrůznějších náboženství - židů, křesťanů či muslimů.
"Všichni jsme jednotní," řekl třiačtyřicetiletý účastník René Sartore. Francouzský muslim Lassina Traore pochod označil za "znak síly Francie". "Můžeme žít spolu, protože sdílíme stejné hodnoty," přidal se třicetiletý hudebník Daniel. Nad hlavami davů se během manifestace objevily nejrůznější vlajky, vedle francouzských byly vidět i palestinské, tuniské, ukrajinské či libanonské.
Hollande krátce před tím, než se s řadou významných zahraničních hostů vydal na místo zahájení pochodu, označil Paříž za dnešní "hlavní město světa" proti terorismu a za svobodu. "Naše celá země se pozvedne k něčemu lepšímu," dodal. Po manifestaci pak prezident v doprovodu izraelského premiéra navštívil pařížskou Velkou synagogu, kde je podle médií při příchodu uvítal mohutný potlesk přítomných.
Slovy burcujícími proti terorismu nešetřili před manifestací ani další státníci. "Evropa je silnější než strach... a jsme tu všichni společně, abychom dali na vědomí, že Evropa ve výzvě proti terorismu zvítězí," prohlásil například italský premiér Matteo Renzi.
Předseda britské vlády David Cameron ale také upozornil, že boj s terorismem potrvá dlouho. "Tato hrozba existuje už řadu let a myslím, že mnoho let ještě existovat bude," poznamenal.
Ministři vnitra, kteří jednali o terorismu v Paříži, se shodli, že je nutné posílit kontrolu "rizikových" cestujících, pokročit ve shromažďování údajů o pasažérech leteckých společností a také zlepšit výměnu informací mezi tajnými službami spojenců. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder mimo jiné předal pozvání prezidenta Baracka Obamy na bezpečnostní summit, který se má konat 18. února ve Washingtonu.
Trvající nebezpečí terorismu podtrhly dvě události. V německém Hamburku se ráno stal terčem žhářského útoku tamní list Hamburger Morgenpost, který přetiskl karikatury proroka Mohameda z časopisu Charlie Hebdo. Odpoledne pak byla v Bruselu evakuována redakce největšího francouzsky psaného deníku Le Soir kvůli anonymnímu telefonátu s hrozbou pumového atentátu. Oba incidenty se obešly bez zraněných.
Německý Bild také v neděli na základě odposlechu rozhovorů vůdců extremistické organizace Islámský stát, provedených americkou rozvědkou, napsal, že teroristické útoky spáchané v tomto týdnu ve Francii by mohly být začátkem vlny atentátů v Evropě.
Krom toho náboženský představitel jemenské odnože teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) na videozáznamu zveřejněném už v pátek varoval, že Francie se stane terčem dalších útoků islamistů. K jemenské Al-Káidě se hlásili bratři Kouachiovi, kteří ve středu vraždili v redakci Charlie Hebdo.
Kromě Paříže se na protiteroristických shromážděních v dalších francouzských městech sešly celkem asi dva miliony lidí. V Lyonu například přišlo nejméně 150 tisíc Francouzů, v Bordeaux přes 100 tisíc, v Marseille, v Rennes a v Saint-Étienne na 60 tisíc. Další desetitisíce manifestovaly ve Štrasburku, Perpignanu či v Clermont-Ferrandu.
Podobné solidární akce se ale konaly i v řadě metropolí po celém světě. V kanadském Montrealu se sešlo na 25 tisíc lidí, v Bruselu 18 tisíc, kolem 12 tisíc ve Vídni, zatímco před francouzskou ambasádu v Berlíně přišlo osm až devět tisíc lidí. Manifestovalo se rovněž v Londýně a stovky účastníků se sešly například i v Tokiu, Sydney či New Yorku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.