Francouzské ministerstvo financí uvedlo, že se v období mezi prosincem a tímto víkendem stalo terčem počítačového útoku týkajícího se francouzského předsednictví v G20. Tyto útoky se týkaly především dokumentů spojených s G20. Tu tvoří 19 předních vyspělých i rozvojových zemí světa a jsou v ní zastoupeny i Evropská unie, Evropská centrální banka, Mezinárodní měnový fond, Světová banka a další finanční instituce.
Ministerstvo kvůli tomu výrazně posílilo své bezpečnostní systémy, sdělil generální tajemník ministerstev financí a rozpočtu Dominique Lamiot.
Ministr rozpočtu François Baroin útok rovněž potvrdil a upřesnil, že ministerstvo má stopy, které však odmítl zveřejnit. Hackeři se pokusili proniknout i na další ministerstva.
Vysoký úředník, který si nepřál být jmenován, listu Parish-Match řekl, že určitý počet informací byl přesměrován na čínské internetové servery, to však podle něho moc neznamená.
"Útok se týkal spíše mezinárodních otázek než vnitřních záležitostí, jako jsou cla a daně," upřesnil Lamiot. Je jisté, že se terčem útoku nestaly žádné osobní údaje. Upřesnil, že ministerstvo podalo žalobu.
Hackeři pronikli do více než 150 počítačů ministerstva a zmocnili se četných dokumentů.
"Ti, kdo útočili, jsou odhodlaní a organizovaní profesionálové. Je to první útok tohoto rozsahu proti francouzskému státu," uvedl generální ředitel Národní agentury pro bezpečnost informačních systémů (ANSSI) Patrick Pailloux.
Terčem podobného útoku se v témže období, počátkem ledna, stalo rovněž kanadské ministerstvo hospodářství a financí. Metody byly na první pohled podobné. Kanada tehdy uzavírala své předsednictví v G20. The New York Times psaly o čínské stopě. "Je velmi těžké zjistit, kdo se za tímto útokem skrývá," soudí Pailloux.