Zhruba 15 tisíc lidí podezřelých z převaděčství vyšetřovala v loňském roce ve spolupráci s útvary jednotlivých členských zemí EU policejní agentura Europol. V rozhovoru s německými deníky skupiny Funke to řekl velitel oddělení boje s organizovanou kriminalitou Europolu Michael Rauschenbach. Pašeráci lidí si podle něj předloni přišli v přepočtu až na 162 miliard korun.
Na pašování lidí do Evropské unie se stále častěji podílejí osoby a organizované skupiny, které se dříve věnovaly hlavně obchodování s lidmi a s drogami, řekl Rauschenbach. Prostředí těchto zločineckých skupin jsou si podle něj podobná, stejně jako trasy, kterými kriminálníci pašují lidi a drogy.
Rostoucím "trhem" bylo loni podle pracovníka Europolu pro zločinecké skupiny hlavně pašeráctví migrantů ze severoafrických zemí přes Středozemní moře do Evropy. Ještě před rokem stála cesta z některého ze subsaharských států, jejichž občané se nejčastěji vydávají na nebezpečnou cestu do Evropy, v průměru asi tři tisíce až pět tisíc eur (81 tisíc až 135 tisíc Kč). "V současnosti migranti platí stejnou cenu jen za jednu etapu této cesty," uvedl Rauschenbach.
Podle Europolu využije služby pašeráků lidí na své cestě do Evropy až 90 procent migrantů. Podle Rauschenbachova odhadu si mohli převáděči migrantů v roce 2015 přijít na tři až šest miliard eur (81 až 162 miliard Kč). "Kvalita lodí je přitom stále horší, materiál je levný a ty lodě jsou chatrné," uvedl Rauschenbach.
Na cestě ze severní Afriky na jih Evropy přes Středozemní moře loni podle OSN zahynulo více než pět tisíc lidí.