Peníze od žadatelů o azyl vybírají už i v Německu

Zahraničí
22. 1. 2016 19:27
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vybírání peněz od žadatelů o azyl jako spoluúčast na financování pomoci není v Evropě jen záležitostí Švýcarska, tuto praxi umožňuje i německý azylový zákon. Uplatňují ho jihoněmecké spolkové země Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Zabavovat majetek se chystá i Dánsko a platby čekají na cizince rovněž v českých zajišťovacích zařízeních.

Anketa:

Myslíte si, že Angela Merkelová bude v červenci 2016 ještě německou kancléřkou?

"Žadatelé o azyl jsou kvůli dokumentům, cenným věcem a penězům po příjezdu do přijímacích zařízeních prohledáváni. Hotovost a cennosti mohou být zabaveny, když hodnota přesáhne 750 eur (20 300 korun)," řekl v rozhovoru s deníkem Bild bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann.

V sousední spolkové zemi Bádensko-Württembersko je limit nižší, činí 350 eur (9500 korun). Tamní ministerstvo pro integraci ale uvedlo, že dosud úřady peníze uprchlíkům odebíraly v ojedinělých případech, cílená prohledávání prý prováděna nejsou.

Německý azylový zákon v zásadě umožňuje žadatelům o ochranu čerpat státní podporu tehdy, když sami nemají dostatek peněz, nebo si potřebné minimum nevydělávají. Provádění zákona je v kompetenci jednotlivých spolkových zemí, proto se praxe případ od případu liší.

Například ve Švýcarsku si běženci hledající azyl mohou ze zákona ponechat jen majetek do výše tisíc franků (24 600 korun), vše ostatní musí v rámci spoluúčasti na svou péči odevzdat. Uprchlíci se navíc podle svých možností musejí podílet na spolufinancování azylového řízení i sociální pomoci dlouhodobě. Jakmile získají práci, stát jim strhává deset procent z platu. Srážky trvají maximálně deset let, mohou být i kratší, pokud odvody dosáhnou celkové částky 15 tisíc franků (369 500 korun).

V Dánsku se parlamentní strany dohodly na hranici deset tisíc dánských korun (36 200 korun), které si běženci budou moci ponechat. Zůstanou jim také věci, k nimž mají zvláštní citový vztah, například snubní a zásnubní prsteny či rodinné portréty.

V České republice správa uprchlických zařízení od zadržených uprchlíků v zajišťovacích zařízeních vybírá poplatek za ubytování a stravu, který činí 242 korun.

Autor: ČTK , DPAFoto: , Twitter

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ