Peníze v EU? Spokojená Jourová i naštvané Polsko a Francie

Zahraničí
2. 5. 2018 16:40
Máměstek polského ministra zahraničí Konrad Szymański.
Máměstek polského ministra zahraničí Konrad Szymański.

Polsko se postaví proti jakémukoli unijnímu rozpočtovému plánu, který nebude vyváženě přistupovat k potřebám jednotlivých členských států. Cesta ke kompromisu je ještě dlouhá, prohlásil v reakci na návrh dlouhodobého rozpočtu Evropské unie na léta 2021 až 2027 náměstek polského ministra zahraničí Konrad Szymański.

Polsko podle Szymańského oceňuje skutečnost, že některá z očekávání Polska a středoevropských zemí, pokud jde o podobu příštího dlouhodobého rozpočtu, byla zohledněna. Náměstek označil nynější návrh rozpočtového plánu za "velmi nedokonalý dokument". "Cesta k plnému kompromisu ohledně rozpočtu EU je stále velmi dlouhá," řekl Szymański ve Varšavě novinářům.

Dlouhodobý rozpočet EU ve středu v Evropském parlamentu v Bruselu představili komisař pro rozpočet Günther Oettinger a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V závazcích má činit 1,135 bilionu eur (zhruba 29 bilionů korun), což podle komise odpovídá 1,11 procenta hrubého národního důchodu (HND) společenství. Rozpočet má být podle komise odpovědí na nové úkoly, ztrojnásobeny jsou například peníze na ochranu hranic, migraci a azylovou politiku.

Spravedlivý a vyvážený, zní z Česka

Za spravedlivý a vyvážený pokládá evropská komisařka pro spravedlnost Věra Jourová dnešní návrh Evropské komise (EK), která chce do budoucna podmínit přístup k unijním penězům dodržováním zásad právního státu v členských zemích EU. Komise dnes příslušné nařízení představila společně s návrhem budoucího dlouhodobého rozpočtu bloku po roce 2020.

Navržený mechanismus má být podle komise ochranou peněz z unijního rozpočtu před finančními riziky, která by mohly způsobit právě nedostatky při dodržování zásad právního státu. Návrh, o němž nyní budou jednat členské státy EU, již ostře kritizovalo Polsko. S ním komise o kvalitě právního státu v zemi vede dlouhodobý spor, především kvůli tamní soudní reformě. Kvalitu právního státu ovšem Brusel opakovaně kritizuje také v případě Maďarska.

"Považuji to za důležitý krok kupředu," řekla dnes novinářům Jourová. Daňoví poplatníci v zemích, které na rozdíl od Česka do unijního rozpočtu přispívají víc, než z něj dostávají, totiž podle ní podobnou věc hlasitě vyžadují.

"Velmi ostře volají po tom, aby ve státě, kam jdou evropské peníze, byla funkční justice, aby se tam trestaly podvody ve veřejných zakázkách, aby se tam trestalo svévolné rozhodování o tom, do čeho peníze dávat," podotkla česká komisařka.

Řešení, které dnes komise představila, se netýká jen budoucí politiky soudržnosti, tedy v Česku známých "fondů EU", ale obecně veškerého přístupu k evropským penězům. Podle Jourové je procedura nastavená tak, že se případné zastavení unijních financí nedotkne třeba studentů vyjíždějících na nově rozpočtově posilovaný program Erasmus+ či farmářů nebo obcí.

Komise přišla s návrhem, který má zajistit "řádné finanční řízení". Týkat se má situací vážného porušení právního státu, které by - pokud nebude řešeno - mohlo mít dopad na celou unii. Komise zároveň připomíná, že vzájemná důvěra v soudní systémy členských zemí je pro spolupráci unijních států klíčová.

Evropská komise bude podle návrhu po analýze a komunikaci s příslušnou zemí moci přijít s opatřeními, která budou "přiměřená povaze, závažnosti a rozsahu" zjištěných nedostatků právního státu. Mohlo by jít o pozastavení, omezení nebo přímo zákaz přístupu k unijním penězům.

Členské státy by mohly v hlasování kvalifikovanou většinou rozhodnout o tom, že návrh komise platit nebude. Pokud se taková většina nenajde, návrh by začal platit i proti vůli země, které se dotýká.

Francie se bouří kvůli zemědělství

Dlouhodobý návrh rozpočtu Evropské unie je podle francouzského ministerstva zemědělství nepřijatelný. Francie se údajně postaví na odpor proti jakémukoli omezení přímých příjmů farmářů. Navrhované pětiprocentní krácení výdajů na zemědělskou politiku v dnes předloženém rozpočtovém plánu EU na léta 2021 až 2027 je podle francouzského ministra neprozíravé.

"Pro Stéphanea Traverta, ministra zemědělství a potravinářství, je tak drastické, masivní a zaslepené krácení prostě nepředstavitelné," uvedlo francouzské ministerstvo v dnešním prohlášení.

Dlouhodobý rozpočet EU dnes v Evropském parlamentu v Bruselu představili komisař pro rozpočet Günther Oettinger a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V závazcích má činit 1,135 bilionu eur (zhruba 29 bilionů Kč), což podle komise odpovídá 1,11 procenta hrubého národního důchodu (HND) společenství.

Evropská komise chce v rozpočtu na roky 2021 až 2027 mimo jiné omezit prostředky na společnou zemědělskou politiku asi o pět procent a zhruba o sedm procent na politiku soudržnosti, tedy na fondy, ze kterých čerpá Česká republika i další méně rozvinuté země ze střední a východní části unie. Naopak posílit plánuje financování priorit, jako je lepší správa hranic.

Francie je zdaleka největším příjemcem v rámci společné evropské zemědělské politiky (CAP) EU.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PAP/Radek Pietruszka

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ