Za odklon od islámu by se mělo zabíjet, prohlašují státem placení učitelé islámu na rakouských školách. Myslí si to každý pátý muslimský vyučující, tedy osmdesát mužů. Režim země, v níž se rozhodli dobrovolně žít, prohlašují za "nepřijatelný". Jeho peníze ale přijímají.
Názory muslimských učitelů anonymně zkoumala katedra náboženské pedagogiky na Vídeňské univerzitě. Výsledky průzkumu Rakušany ohromil a pobouřil.
Pravice, tedy Svobodní a Svaz pro budoucnost Rakouska, žádá, aby bylo učitelům s takovými názory zastaveno vyplácení mzdy. Podle mnohých by měli být ze země vyhoštěni. Vysvětlení naléhavě žádá celé politické spektrum.
Stovka fanatiků
Výsledky průzkumu odhalily, že každého čtvrtého učitele islámu, což je sto mužů, lze označit za náboženského fanatika. Více než pětina (22 %) konstatovala, že islám a demokracie se vylučují.
Každý třetí prohlásil, že islám a Listinu základních práv a svobod nelze uvést do souladu. Týž počet má za to, že nelze být současně Evropanem a muslimem.
Podle patnácti procent dotazovaných islám zapovídá účast ve volbách i v rakouském společenském životě. Podle téhož množství muslimských učitelů odporuje rakouská ústava islámu. Každý desátý učitel, což je čtyřicet mužů, považuje za přípustné obracet lidi na islám násilím.
Muslimové se budou muset zpovídat
Ministerstvo školství si pozvalo na kobereček Anase Schakfeha, šéfa Společenství islámské víry. Tato organizace učitele islámu do škol vysílá a jako jediná prověřuje jejich kvalifikaci a obsah výuky. Schakfeh ale výsledky ankety zpochybnil.
"Nemůžeme zodpovídat za to, co si kdo soukromě myslí," prohlásil. Ministerstvo jej vyzvalo, aby vypracoval zvláštní zprávu o působení organizace.
Profesor Martin Jäggle upozornil, že vláda se dosud o výuku islámu vůbec nezajímala, osnovy, vyučovací hodiny ani učitele samotné nikdo nekontroloval.
Islám se v rakouských školách vyučuje od roku 1982. Zpočátku se dováželi učitelé z Turecka. Stát do výuky nezasahuje. Na hodiny islámu chodily hlavně děti tureckých gastarbajtrů. Dnes jsou to i potomci imigrantů z Balkánu, Pákistánu a Blízkého východu. Celkem je to asi 50 tisíc lidí. Vzdělává je 400 učitelů. Průzkumu se anonymně účastnilo 210 z nich.
Vlastní výuku víry praktikuje na školách v Rakousku 12 náboženských společenstev. Je to povinný předmět, ale rodiče z něj mohou své děti odhlásit. O to, zda na hodiny náboženství chodit nebo ne, se žáci samostatně rozhodují od 14 let věku.
Foto: Profimedia, Guardian, diepresse.com