Trauma po traumatu. Příbuznými 153 obětí katastrofy letadla společnosti Spanair na madridském letišti (20. srpna 2008) zmítá smutek, zoufalství i vztek. Kritizují práci úřadů, letecké společnosti provozující havarované letadlo a současně se obávají nepietních přehmatů při identifikaci mrtvých. Ve Španělsku by to nebylo poprvé.
Přikryté bílou látkou leží na podlaze vyrovnány v řadách mrtvoly z havarovaného letadla typu MD-82. Mezi jednotlivými nebožtíky v jedné z veletržních hal v Madridu je poměrně velký odstup.
Specialisté ze španělského Institutu toxikologie a forenzních věd se pokoušejí identifikovat spálená těla. Jejich stav práci expertů velmi stěžuje.
Někteří příbuzní pravděpodobných obětí se chytají i posledního stébla naděje. Podle údajů domácího tisku je identifikováno teprve zhruba šest desítek obětí. Co kdyby se nějakým zázrakem stalo, že do zříceného a shořelého letadla nasedl místo jejich nejbližších někdo jiný?
Výsledky testů ale dávají jedné rodině po druhé smutnou jistotu.
Podle informací španělské vlády bylo dosud možné identifikovat (zpráva z pátku) 59 mrtvých pomocí digitálních otisků prstů. U zbylých 94 obětí je nutná analýza DNA.
Blízcí obětí se shromáždili na madridském letišti. V jejich smutku se mísí zoufalství i vztek. Mimo jiné proto, že podle SMS jednoho z mrtvých pasažérů chtěla řada lidí na palubě havarovaného letounu opustit stroj hned po prvním přerušeném startu, avšak nebylo jim to umožněno.
Pozůstalí kritizují nedostatečné informace ze strany letecké společnosti Spanair, jak a proč letadlo havarovalo, a obávají se, že při identifikaci zčásti znetvořených mrtvých těl dojde k omylům.
Křiklavým příkladem je ve Španělsku havárie letadla Jak-42 před čtyřmi lety. V květnu 2003 se španělský stroj zřítil při letu z Afghánistánu a v jeho troskách zahynulo 62 vojáků.
Mnoha pozůstalým tehdy úřady předaly cizí těla.
Rozhořčení nad zaměněnými mrtvolami přetrvává dodnes. Pozdější testy tehdy zjistily, že celkem 22 (!) rodin tehdy dostalo nesprávného nebožtíka. Některým úřady předaly dokonce části těl hned několika cizích mrtvých. Byly mezi nimi i kusy mrtvol ukrajinské posádky.
Jen k sedmnácti rodinám se tehdy dostaly skutečné ostatky jejich nejbližších.
Žádný div, že i nyní mají rodiny oběti havárie letadla Spanair obavy, že kvůli šlendriánu „odborníků" dojde při identifikaci mrtvých k přehmatům.
Dosud byly rodinám vydány tři desítky těl.
Od čtvrtka jsou v Madridu i experti Spolkového kriminálního úřadu (BKA), aby pomohli svým španělským kolegům. Mezi oběťmi neštěstí je možná pět Němců, a nikoli jen čtyři, jak se dosud uvádělo.
Při středeční havárii zemřelo na palubě stroje MD-82 celkem 153 lidí, 19 přežilo s těžkými zraněními.
Za každého mrtvého dostanou příbuzní od letecké společnosti odškodnění ve výši 127 tisíc eur, jak to stanoví předpisy EU. Podle nich jim jako okamžitou pomoc musí přepravce-viník poukázat během patnácti dnů po identifikaci těla 20 300 eur.
Foto: AP a Reuters