Po Jugoslávii skončí na smetišti dějin i její pidipodoba

Zahraničí
2. 8. 2012 10:15
Vzpomínání na staré dobré časy, kdy si ještě sousedé na Balkáně nepodřezávali vzájemně krky.
Vzpomínání na staré dobré časy, kdy si ještě sousedé na Balkáně nepodřezávali vzájemně krky.

Devět let po definitivním rozpadu Jugoslávie čelí nyní stejnému osudu i zmenšená verze této někdejší balkánské země - Jugoland. Majitel tohoto tematického parku v severosrbské Subotici Blaško Gabrić ho zřejmě bude muset zavřít, protože musí umořit dluhy, uvedl portál BalkanInsinght.com.

Gabrić dělá ručitele známému, který své dluhy nesplácí, a proto banka nyní chce své peníze zpět. "Zaručil jsem se, protože mé finance jsou v dobrém stavu. Titova podobizna v restauraci Korčagin v Bělehradě.Já tohle přežiji, ale už nebude existovat Jugoslávie," vysvětlil.

Gabrić se Jugolend rozhodl založit poté, co se nedokázal smířit s definitivním upuštěním od názvu Jugoslávská svazová republika. Srbsko a Černá Hora, které tehdy Jugoslávii tvořily, tento název ke 4. únoru 2003 opustily a své soustátí nazvaly Srbsko a Černá Hora. I to se však po třech letech existence rozpadlo.

Park o rozloze asi dvou hektarů obsahuje mimo jiné zmenšeninu Jadranu nebo model slovinské hory Triglav, nejvyššího vrcholu Jugoslávie. Místo se stalo populární mezi cizinci a především mezi jugonostalgiky z nástupnických zemí, kteří do Subotice jezdili, aby si oživili vzpomínky na dobu společného státu.

Gavrić nyní vede o výši ručení spor s bankou Findomestic, protože finanční dům podle něj nejedná na základě smlouvy. Tvrdí, že zastavil část svých kancelářských prostor v parku, jejichž hodnota byla oceněna na 95 tisíc eur. Domnívá se, že to je dostatečná suma, protože kamarádovi ručí za půjčku 50 tisíc eur.

Banka v prohlášení uvedla, že s Gabričem sice může sympatizovat, ale že jednala podle zákona.

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ