Devět let po definitivním rozpadu Jugoslávie čelí nyní stejnému osudu i zmenšená verze této někdejší balkánské země - Jugoland. Majitel tohoto tematického parku v severosrbské Subotici Blaško Gabrić ho zřejmě bude muset zavřít, protože musí umořit dluhy, uvedl portál BalkanInsinght.com.
Gabrić dělá ručitele známému, který své dluhy nesplácí, a proto banka nyní chce své peníze zpět. "Zaručil jsem se, protože mé finance jsou v dobrém stavu. Já tohle přežiji, ale už nebude existovat Jugoslávie," vysvětlil.
Gabrić se Jugolend rozhodl založit poté, co se nedokázal smířit s definitivním upuštěním od názvu Jugoslávská svazová republika. Srbsko a Černá Hora, které tehdy Jugoslávii tvořily, tento název ke 4. únoru 2003 opustily a své soustátí nazvaly Srbsko a Černá Hora. I to se však po třech letech existence rozpadlo.
Park o rozloze asi dvou hektarů obsahuje mimo jiné zmenšeninu Jadranu nebo model slovinské hory Triglav, nejvyššího vrcholu Jugoslávie. Místo se stalo populární mezi cizinci a především mezi jugonostalgiky z nástupnických zemí, kteří do Subotice jezdili, aby si oživili vzpomínky na dobu společného státu.
Gavrić nyní vede o výši ručení spor s bankou Findomestic, protože finanční dům podle něj nejedná na základě smlouvy. Tvrdí, že zastavil část svých kancelářských prostor v parku, jejichž hodnota byla oceněna na 95 tisíc eur. Domnívá se, že to je dostatečná suma, protože kamarádovi ručí za půjčku 50 tisíc eur.
Banka v prohlášení uvedla, že s Gabričem sice může sympatizovat, ale že jednala podle zákona.