Pochod lotyšských veteránů Waffen SS rozpoutal vášně
16.03.2008 18:25
Asi patnáct set lidí se dnes v centru Rigy zúčastnilo pochodu na počest někdejší lotyšské legie SS, která za druhé světové války po boku Německa bojovala proti sovětské armádě. Zatímco 200 veteránů a jejich souputníci pochodovali kilometrovou trasou od hlavního chrámu k pomníku svobody, kde položili květy, účastníci protidemonstrace, převážně místní Rusové, křičeli "Hitler kaput!".
V pohotovosti byly mohutné pořádkové síly, akce se však podle policie obešla bez incidentů.
"Přišel jsem, abych uctil dědečka, který padl při obraně Lotyšska před komunistickou invazí," řekl dvaadvacetiletý Janis, který si nepřál prozradit příjmení. "Fašisti, kteří vraždili v uniformě SS, nejsou hodni kráčet Rigou se vztyčenou hlavou. Je to ostuda," prohlásila naopak důchodkyně Nina Voltoninová.
Bývalí legionáři pořádají pochod vždy 16. března od roku 1994. Dříve se oslav účastnili i státní činitelé. V roce 2001 však legionářský svátek tehdejší prezidentka Vaira Víkeová-Freibergová vyškrtla z oficiálního kalendáře pamětihodných dnů.
V roce 2005 pochod skončil rvačkou s antifašisty v oděvu vězňů koncentračních táborů. Desítky lidí byly zatčeny. O rok později byl pochod zakázán a policie rozehnala skupinu radikálních nacionalistů. Loni byla akce povolena a opět vyvrcholila potyčkami a zatýkáním desítek výtržníků.
Bojovníci za svobodu, nebo vrazi?
Spory odrážejí spletitou historii Lotyšska. Na počátku druhé světové války bylo Lotyšsko v důsledku tajné dohody mezi Berlínem a Moskvou připojeno k Sovětskému svazu; vzápětí mnohé vrstvy postihla sovětská perzekuce.
Po německém útoku na SSSR v červnu 1941 mnozí Lotyši vítali Němce jako osvoboditele od rudého teroru. Přibližně 146 tisíc Lotyšů vstoupilo do Lotyšské legie, která byla začleněna do Zbraní SS, elitní formace nacistického režimu.
Více než 50 tisíc Lotyšů v německých uniformách padlo v bojích proti Sovětům a ještě více pak v sovětských vězeňských táborech poté, co Lotyšsko bylo opět začleněno do Sovětského svazu.
Například vojáci patnácté divize granátníků SS (Waffen-Grenadierdivision der SS) bojovali s Wehrmachtem až do konečné porážky v květnu 1945. Některé její jednotky se účastnily bojů o Berlín. Tato divize získala třináct železných křížů, nejvíce ze zahraničních jednotek.
ČTĚTE TAKÉ: Německá armáda: Dají-li mi tu medaili...Kritici však namítají, že lotyšský boj proti sovětské okupaci nebyl vůbec černobílý a že legionáři podporovali režim, který vyvraždil 70 tisíc lotyšských židů. Na masakrech se podílely i lotyšské jednotky Zbraní SS.
Foto: Reuters, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.