Levicová opozice v Bavorsku má podle posledního průzkumu navrch nad křesťanskými sociály (CSU), jejichž pozice v největší německé spolkové zemi byla po celá desetiletí neotřesitelná.
Jejich preference však nyní klesly na 41 procent. Koaliční partneři CSU, liberálové z FDP, by se ziskem tří procent ani nedostali do mnichovského zemského sněmu. Ten by nyní ovládla levicová opozice, která by dala dohromady 47 procent hlasů.
Padá také popularita bavorského premiéra a předsedy CSU Horsta Seehofera, kterého by znovu za šéfa zemské vlády chtělo jen 39 procent bavorských voličů.
Jeho pravděpodobnému volebnímu rivalovi, sociálnědemokratickému primátorovi Mnichova Christianu Udemu, by dalo přednost 42 procent Bavorů.
Ti půjdou znovu k volebním urnám v roce 2013. Kdo poté usedne v bavorské státní kanceláři, rozhodne podle politologů nejspíš malá, na celoněmecké úrovni neparlamentní strana Svobodní voliči. Předvolební průzkumy jim přisuzují podporu kolem deseti procent. Svým příklonem na stranu CDU nebo nyní opozičních sociálních demokratů (SPD) se Zelenými tak pravděpodobně určí, zda budou křesťanští sociálové dál vládnout Bavorsku nebo po více než půl století skončí v opozici.
Šéf Svobodných voličů Hubert Aiwanger už prohlásil, že až do voleb nechá otázku možného koaličního partnera otevřenou.
CSU vládne Bavorsku nepřetržitě od konce 50. let minulého století, v letech 1966 až 2008 byla dokonce jedinou stranou u moci. Při posledních volbách před třemi roky jí klesl zisk pod 50 procent, a tak musela přizvat do koalice FDP.
Obě strany jsou součástí i německé vládní koalice Angely Merkelové, jejíž obliba se na celostátní úrovni také výrazně snížila.
To se projevilo při letošních volbách v jiné baště německých konzervativců, bohatém Bádensku-Württembersku na jihozápadě země. Kancléřčini křesťanští demokraté tam po 58 letech přišli o vládu, v níž je vystřídali Zelení s SPD. Podobný scénář nyní průzkumy nevylučují ani v sousedním Bavorsku.