Angličané, Francouzi a Němci dobře hodnotí přistěhovalce z Polska. Vyplynulo to z mezinárodního průzkumu deníku Gazeta Wyborcza. Zároveň však v Británii, kam odešlo hledat štěstí a hlavně lépe placenou práci nejvíce Poláků po rozšíření Evropské unie, údajně roste agresivita vůči nim.
Průzkum veřejného mínění ve třech největších starých členských zemích EU podle listu boří mýtus, že mezi Němci, Francouzi a Brity převažuje odstup vůči přistěhovalcům z Polska. Naopak, většina zastává názor, že Poláci mají dobrý vliv na situaci v zemi. A to dokonce i v Německu, kde stovky tisíc Poláků pracují na černo, napsal deník.
V zemích, které otevřely pracovní trh pro Poláky, panuje spokojenost. Největší význam mají výsledky z Británie, která má čtyřleté zkušenosti. Příliv přistěhovalců z nových členských států EU podle organizace Work Foundation nezvýšil nezaměstnanost v zemi, ani nevedl ke snížení mezd. Imigranti spíše doplňují trh práce, než že by z něj odsouvali Brity.
Takové zprávy však zřejmě nepronikají k obyvatelům menších měst. Podle deníku Rzeczpospolita se Poláci stávají častými oběťmi chuligánů. Útočníci nezřídka zůstávají nepotrestáni, protože policie nad nimi přivírá oči.
Poláci jsou v současnosti největší skupinou cizinců v Británii. Podle neoficiálních odhadů jich tam vyjelo 1,5 milionu. Jejich příliv se však zastavil a imigranti začínají zemi opouštět.
"Poláci nám nepřekážejí. Jsou nám podobní z hlediska kultury a zvyků. Ale jejich přítomnost v Británii způsobuje vážné ekonomické problémy. Jsou připraveni pracovat za polovinu mzdy, která se platí Britům," vysvětlil deníku Simon Darby, mluvčí ultrapravicové Britské národní strany. "Pokud někdo přichází o práci a dům, protože jeho firma raději zaměstná o polovinu levnějšího Poláka, svou zlost směruje proti polským imigrantům," dodal.
Třiapadesátiletého taxikáře Stanislawa Maćkowiaka, který donedávna bydlel v malém městečku na severu Anglie, zmlátil kolega. Prý za "polskou horlivost". "Byl jsem prvním taxikářem z Polska v tom městečku. Pracoval jsem pečlivě, otvíral klientům dveře. Pomáhal nosit nákupy domů. Zákazníkům se to líbilo, ale kolegům ne. Měl jsem více objednávek než ostatní," popsal.
Po bitce se přestěhoval na předměstí Londýna, které je zvyklé na různá etnika a přítomnost imigranta nikoho neudivuje.
Polská organizace, která sleduje rodáky za hranicemi, vypracovala zprávu o agresivitě vůči nim v Británii. "Většina z případů, které jsme dokumentovali, se stala v malých městech nebo na vesnici," řekl Wiktor Moszczyński z organizace. Na základě zpráv z médií popsal okolo 50 případů.
Podle policie bylo v Londýně od prosince 2006 do listopadu 2007 spácháno 48 kriminálních činů vůči Polákům z národnostních důvodů.
Polský ombudsman Janusz Kochanowski míní, že je nutné ověřit informace o útocích na Poláky, které se v poslední době objevily v médiích. "Poláci byli zpočátku velmi ceněni, protože byli dobrými pracovníky. Navíc patříme do stejné kultury. Možná konkurence z Polska začala teď Britům vadit a jisté skupiny se stávají agresivní. Napíšu upozornění kolegyni v Británii," uvedl. "Od dcery, která žije v Londýně, vím, že tam kriminalita začíná růst. A pociťují to všichni, včetně Poláků," dodal.
Foto: Profimedia, archiv