Poláci potvrdili snížení důchodů agentů tajné policie
24.02.2010 15:50
Polský ústavní soud rozhodl, že snížení důchodů bývalým členům tajné komunistické policie je v souladu s ústavou. Naopak proti právu bylo podle soudu vzít část důchodu někdejšímu premiérovi a prezidentovi Wojciechovi Jaruzelskému a dalším členům Vojenské rady národní záchrany (WRON), která se v Polsku ujala moci po vyhlášení výjimečného stavu v prosinci 1981.
Od začátku letošního roku bývalí příslušníci tajné komunistické policie dostávají v průměru o 561 zlotých (3630 korun) měsíčně méně než dříve. Jejich průměrný důchod je asi 2350 zlotých, přičemž ostatní důchodci dostávají průměrně 1630 zlotých měsíčně.
Zákon o snížení důchodů tajným komunistickým agentům se týká asi 40 tisíc lidí. Tisíce z nich se proti tomu odvolaly. Další lidé zažádali o přiznání invalidního důchodu, takže nijak velkou finanční újmu neutrpěli. Důchody v původní výši nadále pobírá okolo dvou tisíc funkcionářů, jejichž akta jsou utajovaná, a nelze je proto předat správě sociálního zabezpečení.
Podle autorů zákona z vládní Občanské platformy bylo nespravedlivé, že bývalí členové tajné bezpečnosti dostávali vyšší důchody než ostatní lidi, mezi nimi i oběti represivních složek režimu před rokem 1989. Zákon u ústavního soudu napadli členové poslaneckého klubu Levice. Tvrdili, že nová pravidla byla vytvořena na základně kolektivní odpovědnosti všech, kteří působili v bezpečnostním aparátu komunistického Polska.
Nelíbilo se jim, že o část peněz přijdou i ti policisté, kteří po pádu komunismu prošli prověrkami a pracovali už i v bezpečnostních složkách demokratického Polska.
Více peněz bude opět dostávat Wojciech Jaruzelski a osm dalších dosud žijících členů WRON. Bývalý prezident se kvůli vyhlášení výjimečného stavu, který trval více než rok a půl a během něhož přišlo o život okolo 90 lidí, zodpovídá před soudem. Polská média začátkem tohoto roku informovala, že Jaruzelski v lednu dostal důchod ve výši 4500 zlotých místo dosavadních 8500 zlotých. Rozdíl jemu a jeho bývalým kolegům z WRON bude doplacen.
Polský ústavní soud měl o snížení důchodů bývalým příslušníkům tajné bezpečnosti a členům WRON rozhodovat už v polovině ledna. Byl však v této záležitosti rozdělený a rozsudek odložil až na dnešek.
V Česku bývalí příslušníci tajné bezpečnosti nadále dostávají většinou vyšší penze než průměrní důchodci. Někteří zákonodárci v uplynulých dvaceti letech usilovali o to, aby o tuto výhodu přišli, ale jejich snaha změnu nepřinesla. Prosadili jen zvýšení příplatku k důchodům politických vězňů a účastníků protikomunistického odboje.
Foto: z filmu Generál Nil a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.