Poláci si připomínají výročí letecké katastrofy u Smolenska

Zahraničí
10. 4. 2021 10:03
Poláci si připomínají tragickou nehodu u Smolenska (snímek z roku 2018).
Poláci si připomínají tragickou nehodu u Smolenska (snímek z roku 2018).

Polsko si v sobotu připomíná 11. výročí letecké katastrofy u ruského Smolenska, kde v troskách vládního letounu zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí. Oficiální pietní akce, mimo jiné kladení věnců a projevy nejvyšších představitelů, podle médií provázejí přísná bezpečnostní opatření. Současně se chystají demonstrace, například podnikatelů nespokojených s vládní pomocí během pandemie covidu-19.

Ani 11 let od neštěstí, při kterém Polsko přišlo o významnou část svých politických a vojenských špiček, neutichá spor o příčiny a odpovědnost za katastrofu, dělící polskou politiku. Konzervativci, kteří jsou posledních šest let u moci v čele s Kaczyńského bratrem-dvojčetem Jaroslawem, stále tvrdí, že za tragédii může nedbalost tehdejší vlády vedené vůdcem liberálů Donaldem Tuskem. Ruské vyšetřování příčin nehody přičetlo svého času katastrofu chybám špatně vycvičené posádky, pokračující v pokusu o přistání i za nulové viditelnosti. Tehdejší polské vyšetřování k tomu přidalo i spoluvinu ruských dispečerů, kteří za daného počasí a stavu letiště nezakázali vládnímu letadlu přistát. Ruská strana dodnes nevydala Varšavě trosky letadla. Tvrdí, že kriminální vyšetřování nehody dosud neskončilo.

"Jedenáct let po Smolensku Kaczyński opustil své letité tirády o atentátu," napsal v sobotním komentáři zpravodajský server Onet. "Za celou dobu vlády (Kaczyńského strany) Právo a spravedlnost (PiS) prokuratura nenašla žádné důkazy o atentátu, jen každý rok sděluje, že vyšetřování je v 'klíčové fázi'."

PiS před získáním moci v roce 2015 přišel s hypotézou, že Smolensk byl nejspíše atentátem a že před osudným letem se Tuskova vláda spikla s Rusy a poté tajila příčiny katastrofy. Nynější kapitulace na hypotézu o spiknutí a atentátu ve Smolensku podle serveru svědčí o tom, že Kaczyńského strana se po pěti letech vlastního vyšetřování ocitla ve slepé uličce a nenašla pro tato tvrzení důkazy. Kdyby prokurátoři chtěli postoupit kupředu, museli by napadnout dogmata Kaczyńského strany o nechybujících pilotech, o výbuších na palubě letadla a o atentátu. To si ale prokuratura netroufne udělat, uvedl Onet.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Adam Guz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ