Popírání zločinů
Policie jde po Komunistické straně Slovenska
07.11.2011 13:52
Slovenská policie bude poprvé od pádu komunismu v roce 1989 vyšetřovat Komunistickou stranu Slovenska (KSS). Strana čelí podezření z popírání zločinu komunismu, což je na Slovensku od září trestný čin. Právník velkou šanci na potrestání KSS nevidí.
Komunistická strana na Slovensku se na rozdíl od Česka v současnosti těší jen nepatrné podpoře voličů. V jediných volbách KSS dokázala zdolat pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do parlamentu, o čtyři roky později ze sněmovny zase vypadla a v loňských volbách skončila s výsledkem 0,83 procenta.
Policie podle deníku Sme prověří, zda se KSS neprovinila proti zákonu prohlášeními na své webové stránce. Tvrdí v nich, že neexistuje kolektivní vina ani zločiny komunismu. "Jsme přesvědčeni, že zločiny komunismu jako systému neexistují. Vždy byli aktéři nějací lidé, kteří se dopustili chyb, a ty je možné postihovat," tvrdil předseda KSS Jozef Hrdlička.
V případě potvrzení protizákonného jednání KSS by generální prokurátor mohl podat u soudu návrh na rozpuštění strany. Právník Peter Wilfling si myslí, že podnět proti KSS nemá šanci na úspěch. "Myslím, že to ustanovení zákona se týká konkrétních zločinů komunismu."
Zločiny komunismu na Slovensku zkoumá Ústav paměti národa, který zpracované případy postoupil prokuratuře. Šéf ústavu Ivan Petranský ale upozornil, že z pěti desítek podnětů, včetně případů usmrcení lidí na hranicích, ani jeden neskončil podáním obžaloby.
Také česká vláda se v létě zabývala možností návrhu na pozastavení činnosti komunistické strany, která má zastoupení v obou komorách českého parlamentu. Analýza ministerstva vnitra ale ukázala, že taková iniciativa by u Nejvyššího správního soudu neměla naději na úspěch.
KSS se sama označuje za nástupkyni Komunistické strany Československa, její program nadále vyzývá k boji s "totalitou soukromého vlastnictví a nekontrolovatelnému trhu" a tvrdí, že byl v zemi v rozporu s přáním většiny roku 1989 nastolen brutální kapitalismus.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.