Terorista, který ve středu v Londýně u parlamentu zabil dva chodce a jednoho policistu, byl 52letý britský občan Khalid Masood. Rodák z hrabství Kent v jihovýchodní Anglii měl bohatý trestní rejstřík, ale nevzbuzoval podezření z přípravy teroristického útoku, oznámila ve čtvrtek policie v prohlášení.
Britská premiérka Theresa Mayová přitom předtím řekla, že pachatele v minulosti kvůli radikalismu tajná služba MI5 vyšetřovala. Atentátník, který byl při činu zastřelen - údajně ochrankou ministra obrany, podle policie zřejmě jednal sám pod vlivem islámského terorismu. Bezpečnostní jednotky po útoku na několika místech provedly razie, při kterých bylo osm lidí zadrženo. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).
Mezi mrtvými a zraněnými, kterých bylo asi 40, nejsou podle dnešního prohlášení českého ministerstva zahraničí žádní Češi. Prezident Miloš Zeman kondoloval britské královně Alžbětě II. a vyjádřil soustrast jí i rodinám obětí. Český ministr vnitra Milan Chovanec v tiskovém prohlášení uvedl, že v Česku není nutné posilovat bezpečnostní opatření, protože londýnský útok ani jeho pachatel nemají vazby na Českou republiku.
Britská premiérka prohlásila, že útok mířil na svobodu a demokracii, kterou britský parlament představuje. Teroristům vzkázala, že Británie se nebojí a že radikálové nikdy nezvítězí.
Policie nyní prověřuje útočníkovu minulost a také jeho styky. Na několika místech v zemi zásahové jednotky provedly v noci na dnešek razie, mimo jiné v Birminghamu. Spekuluje se, že útočník, který o sobě v jednom dotazníku uvedl, že je učitel angličtiny a ženatý otec tří dětí, zde bydlel a že z tohoto města pocházel i automobil, který k činu použil. Tyto informace ale úřady dosud nepotvrdily. Masood byl znám policii kvůli tomu, že byl několikrát odsouzen - za napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a narušování veřejného pořádku. Nikdy ale nebyl odsouzen za čin vztahující se k terorismu.
Jednou ze tří obětí útoku je 48letý policista Keith Palmer, který hlídkoval u parlamentu. Na Westminsterském mostě, na kterém byl dnes odpoledne obnoven provoz, přišla ve středu o život 43letá Aysha Fradeová původem ze Španělska, která v Británii dlouhodobě žila, a 54letý americký turista Kurt Cochran, který byl na cestě po Evropě s manželkou, s níž slavil 25. výročí svatby. Původně úřady uváděly pět mrtvých včetně teroristy, dnes policie bilanci opravila na čtyři zabité včetně útočníka.
Mezi zraněnými, kterých byly podle středečních informací zhruba čtyři desítky, jsou vedle chodců tři policisté. Zranění podle Mayové utrpělo 12 Britů, čtyři Jihokorejci, tři francouzské děti, dva Rumuni, dva Irové, dva Řekové, jeden Polák, jeden Američan, jeden Němec a jeden Číňan; agentura AP informovala i o jednom Portugalci. Identita všech zraněných zatím potvrzena nebyla, poznamenala DPA. V nemocnici podle policie dnes zůstalo 29 lidí, z nichž sedm je v kritickém stavu.
Islámský stát se prostřednictvím agentury Amak k útoku přihlásil. IS se ale obvykle hlásí k odpovědnosti za všechny teroristické činy v západním světě.
Britové i obyvatelé Londýna po útoku vyjadřují na sociálních sítích soustrast s oběťmi a s celou britskou metropolí a prohlašují, že se podobným způsobem nenechají zlomit. O nezlomnosti hovořil i londýnský starosta Sadiq Khan, který vyzval k účasti na dnešním večerním pietním shromáždění na Trafalgarském náměstí.
Bezpečnostní experti považují útok autem do davu, jak se tomu stalo v Londýně, za oblíbený mezi teroristy, neboť provedení činu je snadné, finančně nenáročné a nevyžaduje složité přípravy.
Atentát podle ruského tisku ovlivní letošní volby, které se budou konat ve Francii a v Německu. Většina ruských novin vidí spojení mezi útokem a imigrací v Evropě. Podobný názor má i prezidentská kandidátka francouzské krajní pravice Marine Le Penová, podle které je nutné chránit hranice.