Rakouský politik Udo Landbauer, který se stal terčem kritiky kvůli zpěvníku s antisemitskými texty, se ve čtvrtek vzdal všech svých politických funkcí. Člen protiimigrační a protiislámské Svobodné strany Rakouska (FPÖ) nepřijme mandát poslance dolnorakouského zemského sněmu, který získal v nedělních volbách, a vzdá se i postu zastupitele Vídeňského Nového Města (Wiener Neustadt), informovala agentura APA.
Jedenatřicetiletý Landbauer býval místopředsedou buršáckého spolku Germania, který podle odhalení časopisu Falter vydal zpěvník s řadou antisemitských textů a písní oslavujících nacisty. Informace o existenci knížky se objevila krátce před nedělními volbami do zemského sněmu v Dolním Rakousku, do kterých Landbauer vedl kandidátku FPÖ.
Landbauer ve čtvrtek oznámil, že mandát, který se mu podařilo v nedělním hlasování získat, nepřijme, vzdá se svého postu zastupitele Vídeňského Nového Města a pozastaví rovněž členství v FPÖ.
Generální tajemník svobodných Harald Vilimsky Landbauera označil za "nevinnou oběť politické a mediální kampaně" a nabídl mu "plnou politickou rehabilitaci" po vyšetření celého případu kolem spolku Germania.
Spolupráci s Landbauerem v nové zemské vládě Dolního Rakouska už před pár dny odmítla hejtmanka Johanna Miklová-Leitnerová. Rakouský kancléř Sebastian Kurz ve středu oznámil, že se vláda - jejímž členem je od prosince i FPÖ - pokusí o rozpuštění buršáckého spolku Germania.
Buršácké spolky vznikly v 19. století jako liberální studentské organizace, nyní se hlásí k německému nacionalismu. Mnozí jejich členové mají blízko k FPÖ nebo jsou přímo jejími členy.
Zpěvník Germanie otřásá rakouskou politickou scénou již několik dní. Texty v něm obsažené odsoudila většina předních politiků alpské republiky. V jednom textu například stojí: "Tu do vašeho středu vstoupil Žid Ben Gurion. Pusťte plyn, vy staří Germáni, zvládneme i sedmý milion." Ben Gurion byl první izraelský premiér, sedmý milion zjevně odkazuje na šest milionů Židů vyvražděných nacisty.
Landbauer už dříve popřel, že by o existenci zpěvníku věděl. Kritici to ale označili - vzhledem k jeho funkci místopředsedy spolku - za nepravděpodobné. Případem antisemitského zpěvníku se zabývá také rakouská policie, která v této souvislosti vyšetřuje čtyři osoby.
Na vzniku FPÖ se po druhé světové válce podílelo mnoho bývalých nacistů a i později musela strana vylučovat mnoho členů kvůli skandálům souvisejícím s projevy antisemitismu. Nyní strana tvrdí, že má tuto minulost dávno za sebou.