V Polsku roste napětí mezi vládou a katolickou církví kvůli vypořádání majetku zabaveného řádům za komunismu. Kabinet premiéra Donalda Tuska v připravovaném restitučním zákoně údajně nebral zřetel na požadavky církve. Na druhou stranu si samosprávy stěžují, že přicházejí o lukrativní pozemky na základně rozhodnutí církevní majetkové komise.
Kněz Miroslaw Piesiur, který se zúčastnil jednání se zástupci vlády, novinářům řekl, že katolická církev byla připravena se zříci restitučních nároků výměnou za finanční vyrovnání.
Katolická církev byla v Polsku jedním ze subjektů, který přišel za komunismu o nejvíce nemovitostí. Odhaduje se, že komunistická vláda odebrala církvi okolo 400 tisíc hektarů pozemků. Církvi je prý jasné, že získat celý majetek zpět je nemožné, proto byla připravena přijmout finanční vyrovnání.
"Poslední jednání se uskutečnilo v květnu a v září ministerstvo státního pokladu předalo návrh restitučního zákona k posouzení mezirezortní komisi, aniž by nám cokoliv oznámilo. Požadavky církve v návrhu nejsou zohledněny," uvedl Piesiur. Podle ministerstva se však návrh týká pouze individuálních žadatelů a vracení majetku církvi neřeší.
O pozemky může církev žádat prostřednictvím majetkové komise. Samosprávy si stěžují, že se často o přiznání pozemků církvi dozví až po rozhodnutí komise, proti kterému se nelze odvolat. Média čas od času zveřejní případy, které se týkají toho, že církev získala lukrativní pozemky v centru velkých měst.
Gazeta Wyborcza dnes napsala, že alžbětinský řád sester z Poznaně získal rozhodnutím majetkové komise 47 hektarů ve varšavské čtvrti Bialolenka. Církev odhadla cenu plochy na 30 milionů zlotých (200 milionů Kč), podle samosprávy má hodnotu 240 milionů zlotých (1,6 mld Kč).
Církevní majetková komise vznikla v roce 1991 a zasedá v ní 12 osob, polovinu tvoří zástupci biskupského sněmu a polovinu zástupci vlády.
Také v České republice ještě není vyřešena otázka vrácení majetku církvím. Vládní návrh zákona o vyrovnání státu s církvemi bude sněmovna projednávat zřejmě až příští rok. Vláda počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun.
Foto: Robert Sedmík, archiv