Polští prokurátoři prohledali dům generála Jaruzelského

Zahraničí
29. 2. 2016 18:05
Bývalý polský prezident a vysoký komunistický představitel Wojciech Jaruzelski.
Bývalý polský prezident a vysoký komunistický představitel Wojciech Jaruzelski.

Prokurátoři z Institutu národní paměti (IPN), který v Polsku zkoumá zločiny nacismu a komunismu, v pondělí prohledali varšavský dům někdejšího prezidenta generála Wojciecha Jaruzelského. Podle médií nejspíše pátrají po jeho soukromém archivu. Generál se do polských dějin zapsal jak vyhlášením "válečného stavu" v prosinci 1981 k potlačení protikomunistického hnutí Solidarita, tak dohodou o pokojném předání moci v roce 1989.

Média nevylučují, že by akce mohla souviset s nedávným nálezem dokumentů údajně dokazujících spolupráci Lecha Walesy s komunistickou Státní bezpečností ještě v éře, než se stal vůdcem Solidarity a později Jaruzelského nástupcem v čele státu. Dokumenty pocházely z pozůstalosti generála Czeslawa Kiszczaka, který býval Jaruzelského pravou rukou jako ministr vnitra.

Domovní prohlídka s policejní asistencí ale podle televize TVN 24 může souviset s vyšetřováním IPN, zda Jaruzelski býval na přelomu 40. a 50. let tajným informátorem vojenské kontrarozvědky. Mladý důstojník posléze udělal závratnou kariéru, která jej dovedla až na nejvyšší stupně moci.

"Je to důsledné naplňování nové mise IPN, který se chce stát čímsi ve stylu historické policie," řekl televizi novinář Wojciech Czuchnowski z liberálního listu Gazeta Wyborcza. Historik profesor Andrzej Paczkowski odhadl, že kroky IPN, zavánějící šikanováním, jsou vyvolány tlakem ze strany vlády.

IPN se zatím zdržel vyjádření, jeho mluvčí ale ujistila, že tentokráte domovní prohlídce nepředcházela žádná schůzka šéfa IPN s vdovou po generálovi Jaruzelském. Minule se totiž šéf IPN setkal s vdovou po Kiszczakovi, která - údajně za ekvivalent půl milionu korun - nabídla dokumenty o Walesovi. IPN však dokumenty následně zabavil v Kiszczakově domě, později prohledal i generálovo letní sídlo.

Jaruzelski se za svého života odmítal vyjadřovat k údajné spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou. Neoficiálně však prý tyto styky vysvětloval zapojením do bojů proti "banderovcům" z Ukrajinské povstalecké armády v letech 1946 a 1947.

Sám Walesa se v televizním rozhovoru znovu zapřisáhl, že nikdy nespolupracoval se Státní bezpečností a údajná udání konfidenta Bolka ze začátku 70. let nepsal, protože "tak hezky bych to nikdy nenapsal".

"Nikdy jsem nikoho nezradil, nikdy jsem nebral peníze, nikdy jsem nebyl agent. Nikdy! Přísahám!" řekl bývalý prezident, který se označil za "znaveného důchodce". Připustil, že svého času "udělal chybu", ale je prý předčasné o ní mluvit. Kvůli dokumentům zveřejněným IPN je připraven obrátit se i na soud, "pokud najdu ty, kteří dokumenty falšovali".

IPN je polská obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů, má však větší pravomoci.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ