Poprask v Německu. Různé <span>vakcíny pro pány</span> a kmány?

Zahraničí
19. 10. 2009 14:50
Vakcíny pro vyvolené?
Vakcíny pro vyvolené?

Vakcíny pro vyvolené?Vláda v Berlíně, úředníci na ministerstvech a pracovníci vyšších spolkových úřadů mají být očkováni snesitelnější vakcínou proti prasečí chřipce než zbytek obyvatelstva. Zpráva magazínu Der Spiegel o „extravuřtech" pro ty nahoře vyvolala v Německu rozruch.

Zčásti prudká kritika a nechápavé reakce na sebe nenechaly čekat. Je to zhoubný signál... a něco odhaluje, reagovala řada médií na informaci, že výše zmíněným kategoriím politiků a úředníků má být aplikována jiná očkovací látka než normálním občanům.

U mnoha lidí to prý jen zesiluje pocit, že jsou pacienty druhé třídy.

Spolkové ministerstvo vnitra potvrdilo Spiegelu, že objednalo 200 tisíc dávek vakcíny proti prasečí chřipce s názvem Celvapan od amerického výrobce Baxter International. Vedle toho má být od příštího týdne pro německé obyvatelstvo k dispozici 50 milionů dávek vakcíny Pandemrix od farmaceutické firmy GlaxoSmithKline.

Calvapan obsahuje vyšší koncentraci deaktivovaných virů, a obejde se tudíž bez takzvaných adjuvantů, jež mají stimulovat imunitní systém a zvyšovat odezvu vakcíny. Calvapan by měl proto podle mnoha odborníků organismus lépe snášet.

Boj s prasečí chřipkou v Centru pro kontrolu nemocí v USA.Němečtí experti už dříve varovali, že Pandemrix kvůli adjuvantům nedoporučují dětem a těhotným ženám.

Mluvčí Ústavu Paula Ehrlicha (PEI), který spadá pod spolkové ministerstvo zdravotnictví a zabývá se séry a očkovacími látkami, nicméně zdůrazňuje, že Pandemrix nemá „žádné nebezpečné vedlejší účinky". Ve většině případů se prý vyskytují jen bolest a otoky v místě vpichu, dále pak bolesti hlavy a únava.

Vláda v Berlíně se okamžitě snažila uklidnit vlnu kritiky tím, že v případě Calvapanu šlo o objednávku ministerstva vnitra. Mluvčí ministerstva pro list Berliner Zeitung uvedla, že objednávka je stará už několik měsíců, není možné ji zrušit a že tehdy se o rozdílech ve snášenlivosti vakcín ještě nehovořilo.

Sám šéf rezortu vnitra Wolfgang Schäuble (CDU) ujišťuje, že ještě sám neví, zda se nechá proti prasečí chřipce očkovat. Také spolková kancléřka Angela Merkelová (CDU) argumentuje, že nehledě na vakcínu objednanou pro vládu sází na svého domácího lékaře a jeho doporučení. A ten jí prý podle deníku Bild píchne Pandemrix - jako zbylým masám Němců. Solidární s občany ohledně očkovací látky chce být i ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová (SPD).

Vše o prasečí chřipce.

Skandál kolem dvou druhů vakcín se však jen tak snadno uhladit nedá.

Na sezonní chřipku umírá v Německu ročně pět až deset tisíc lidí. Vedle rozhořčení a pocitu druhořadosti (list Die Welt v komentáři připomíná Zvířecí farmu od George Orwella a už okřídlené: „Všichni jsou si rovni, ale někteří rovnější") přední lékaři i někteří politici varují před klesající ochotou obyvatelstva nechat se očkovat.

Diskuse o údajně lepší a horší vakcíně působí demotivačně, uvedlo například zemské ministerstvo zdravotnictví v Durynsku.

„Právě politici musejí být ti, kdo, když něco doporučí, to sami musejí použít," říká Martin Exner, šéf Ústavu hygieny a veřejného zdraví na Bonnské univerzitě.

Foto: Profimedia

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ