Schválení
Poslanci podpořili prováděcí zákon k brexitové dohodě
20.12.2019 16:05
Dolní sněmovna britského parlamentu podle očekávání ve druhém čtení hladce schválila prováděcí zákon k brexitové dohodě, kterou s Evropskou unií vyjednal premiér Boris Johnson. Zákon nyní zamíří do výborů a závěrečné hlasování se očekává v lednu. Poté co Johnsonova Konzervativní strana v předčasných volbách získala v parlamentní dolní komoře většinu, by však už nic nemělo zabránit tomu, aby Británie evropský blok na konci ledna 2020 opustila.
Poslanci prováděcí zákon schválili poměrem hlasů 358 ku 234. Odchod Spojeného království z EU k 31. lednu, jak slíbil Johnson v nedávné předvolební kampani, je po hlasování téměř jistý. Rozlukovou dohodu by měl bez potíží potvrdit rovněž Evropský parlament (EP). Britové evropský blok opouštějí po 46 letech.
Evropská komise (EK) na dnešní zásadní krok pro dokončení brexitového procesu reagovala prohlášením, že také Evropská unie je připravena podniknout formální kroky k dovršení dohody. "Hlasování v Dolní sněmovně bereme na vědomí. Jsme připraveni také ze strany EU podniknout formální kroky k završení dohody," citovala agentura Reuters mluvčí komise. List The Guardian poznamenal, že Evropský parlament výstupovou dohodu ratifikuje 29. ledna.
Výsledek hlasování v Británii vítá i předseda Evropské rady Charles Michel. EU podle něj nadále trvá na rovných podmínkách jako předpokladu pro jakoukoli budoucí dohodu o vztazích s Londýnem. Odkázal tak na původní unijní požadavek, kdy Brusel podmínil dohodu o volném obchodu bez cel a kvót spravedlivou hospodářskou soutěží.
Páteční hladké schválení prováděcího zákona se očekávalo, neboť Johnsonovi konzervativci mají v Dolní sněmovně po předčasných volbách z minulého čtvrtka pohodlnou většinu s převahou 80 poslanců nad všemi ostatními stranami. Johnsonově předchůdkyni v premiérském úřadě Therese Mayové se v rozpolceném parlamentu nepodařilo brexitovou dohodu prosadit ani na třetí pokus.
Pro Británii se po 31. lednu zatím mnoho nezmění. Ještě do konce příštího roku budou v zemi po přechodné období dál platit unijní pravidla, Britové na ně ale už nebudou mít žádný vliv.
Zmíněné přechodné období by bylo možné po vzájemné dohodě obou stran prodloužit až o dva roky, ale součástí schváleného zákona je i ustanovení, které zakazuje přechodné období prodloužit. Během přechodného období hodlá Londýn s EU vyjednat dohodu o volném obchodu. Někteří experti však vyslovili obavu, že se to během příštího roku nedá stihnout.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.